JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Liberálna“ 87 ročná sudkyňa Najvyššieho súdu USA ktorá sa už trikrát liečila na rakovinu, sa na ňu opäť lieči, odstúpiť však nemieni, pretože by to mohlo posilniť Trumpa. Vytrvá vraj až do konca.

USA: Sudkyňa Najvyššieho súdu USA Ruth Baderová Ginsburgová v piatok oznámila, že v rámci liečby rakoviny podstupuje chemoterapiu.

Ubezpečila však, že zatiaľ plánuje zotrvať na poste sudkyne, informovala agentúra AFP.

Menovaní doživotne

Ginsburgová má 87 rokov a je jedným zo štyroch liberálne orientovaných sudcov najvyššej súdnej inštancie USA. Celkovo tam pôsobí deväť sudcov: šesť mužov a tri ženy.

Sudcovia Najvyššieho súdu USA sú menovaní doživotne a ich mandát sa teda končí len smrťou alebo dobrovoľným odchodom do dôchodku.

„Často vravím, že zostanem členkou súdu, pokiaľ budem schopná vykonávať svoju prácu s plným nasadením. A toho som stále plne schopná,“ uviedla Ginsburgová vo vyhlásení vydanom Najvyšším súdom.

Vo februári tohto roku sudkyni objavili lézie na pečeni. O tri mesiace neskôr sa začala podrobovať imunoterapii, ktorá však nebola úspešná. Prešla preto na chemoterapiu a tá podľa jej slov zatiaľ „prináša pozitívne výsledky“ v podobe redukcie existujúcich lézií.

Čaká na príležitosť

Zdravotný stav sudkyne Ginsburgovej je v Spojených štátoch podrobne sledovaný. Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa totiž čaká na príležitosť vymenovať nového sudcu, ktorá by zrejme posilnila konzervatívne krídlo najvyššieho súdu.

To by podľa AFP mohlo ovplyvniť americké zákonodarstvo a sociálnu politiku na celé desaťročia.

Ginsburgová za uplynulé dve desaťročia zápasila s rakovinou už najmenej trikrát a trápili ju aj iné zdravotné ťažkosti.

Napriek svojmu pokročilému veku a chorobám sa však svojho mandátu odmieta vzdať, keďže si uvedomuje, aké by to malo dôsledky na zloženie Najvyššieho súdu USA.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář