JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Maďarsko zablokovalo chystanou rezoluci – usnesení EU, které kritizovalo Čínu za situaci v Hongkongu

EU/ČÍNA: Maďarsko zablokovalo chystanou rezoluci Evropské unie, která odsuzovala volební reformu v čínské zvláštní administrativní oblasti Hongkongu. Informovala o tom ve středu agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje.

Na zasedání stálých zástupců členských států použil maďarský velvyslanec právo veta. Rezoluce plánovaná pro summit unijních ministrů zahraničí tento měsíc proto na pořadu jednání nebude.

Maďarsko je velkým příjemcem čínských investic. Při jednání velvyslanců argumentovala podle diplomatů Budapešť tím, že EU nemusí reagovat na veškerý dílčí vývoj v Číně.

Reformu volebního systému v Hongkongu schválil koncem března Stálý výbor, vrcholný orgán čínského parlamentu. Změny podle místních i některých unijních politiků povedou k upevnění kontroly Pekingu nad velkoměstem.

Čína a EU na sebe v březnu navzájem uvalily sankce kvůli obviněním Západu z pošlapávání lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang na severozápadě země, kde žije početná menšina muslimských Ujgurů.

Budapešť sankce vůči vybraným čínským jednotlivcům podpořila jen neochotně a označila je za nesmyslné. Maďarsko dokonce několik dní po rozhodnutí o sankcích oficiálně navštívil čínský ministr obrany. V polovině dubna vetovala Budapešť unijní usnesení kritizující Peking za nový bezpečnostní zákon v Hongkongu.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale svými kroky, včetně zavedení bezpečnostního zákona či změn hongkongského volebního systému, tyto svobody postupně omezuje. Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář