Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Úřadující náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová odcestovala do Nigeru, kde se setkala s novou vojenskou vládou a varovala před využitím pomoci ruského dodavatele obranných zařízení Wagner Group. Nulandová, která před svými hostiteli hovořila o rizicích zahraničního vměšování, sama hrála důležitou roli při Západem podporovaném převratu na Ukrajině v roce 2014.
V pondělním projevu k novinářům během zvláštního brífinku Nulandová prozradila, že se setkala s šéfem obrany vojenské vlády Mousou Barmou a třemi dalšími vysokými veliteli. Jednání popsala jako „nesmírně upřímné a někdy dosti obtížné“.
Minulý měsíc zadržela prezidentská stráž nigerijského prezidenta Mohameda Bazouma a jeho rodinu, což vyvolalo mezinárodní odsouzení. Převrat rovněž vyvolal reakci Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které pohrozilo vojenskou akcí proti nigerským spiklencům, pokud Bazouma znovu nevrátí do funkce. Nová vláda odmítla ustoupit.
Nulandová rovněž uvedla, že naléhavě vyzvala vůdce převratu, aby „vyslyšeli naši nabídku pokusit se s nimi spolupracovat na diplomatickém řešení a návratu k ústavnímu pořádku“.
Vyjádřila se také k nedávným zprávám v médiích, že nová nigerijská vojenská vláda požádala o pomoc společnost Wagner Group PMC, aby upevnila svou pozici.
Podle amerického představitele „nadnesla otázku společnosti Wagner a její hrozby pro ty země, kde je přítomna“. Přestože její protějšky nepřijaly žádné pevné závazky, věřila prý, že jejímu sdělení porozuměly.
„Při svých dnešních jednáních jsem nabyla dojmu, že lidé, kteří zde přijali tuto akci, velmi dobře chápou rizika pro svou suverenitu, když je Wagner pozván,“ dodala Nulandová.
Nulandová, všeobecně považovaná za zahraničněpolitického jestřába, se před převratem na Majdanu v roce 2014 proslavila cestou do Kyjeva, kde rozdávala pečivo ukrajinským demonstrantům požadujícím, aby jejich země přijala prozápadní kurz.
Nulandová se během převratu dostala do centra pozornosti také poté, co unikl její telefonát, v němž hovořila o možných nástupcích tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a v téže věci trvala na tom, že „kašle na EU“. Janukovyč byl později odstaven od moci, což vedlo k připojení Krymu k Rusku a násilným střetům v Donbasu.
Minulý týden kremelský tiskový tajemník Dmitrij Peskov varoval, že jakékoli vměšování mimoregionálních mocností do dění v Nigeru by situaci k lepšímu pravděpodobně nezměnilo. Zopakoval také naději, že se neklidná země vrátí k „ústavní normálnosti“.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi