JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Mjanmarsko kupuje ruské stíhacie lietadielá Su-57

Po uverejnení správ o tom, žeby Mjanmarsko mohlo byť prvým zahraničným užívateľom ruských viacúčelových stíhacích lietadiel 5. generácie Suchoj Su-57 z dôvodu modernizácie vojenského letectva a taktiež o nedávnej návšteve mjanmarského veľvyslanca Ko Ko Šejna v Moskve na rokovaniach o tejto otázke, hodnotenie možných dôsledkov takéhoto nákupu pre bezpečnosť krajín juhovýchodnej Ázie získalo podľa americkej stránky Military Watch na aktuálnosti.

Suchoj Su-57 má veľké šance stať sa kľúčovým bojovým prostriedkom pre Vzdušné sily Mjanmarska, nakoľko disponuje schopnosťami uskutočňovania leteckých úderov na veľké vzdialenosti, čo zabezpečí odstrašujúci potenciál nielen vo vzťahu k susedným krajinám no i k tým výrazne vzdialeným. Aby sme boli konkrétni, západná tlač uvádza ako potenciálnu možnosť schopnosť Mjanmarska „doletieť“ až do Austrálie, čím sa zjavne pokúša vystrašiť svojich spojencov v oblasti.

Suchoj Su-57 je aj v exportnej verzii schopný niesť okrem nadzvukových rakiet dlhého doletu typu R-37M dosahujúcich rýchlosť Mach 6 tiež najväčšiu hrozbu ruského vojenského priemyslu z kategórie riadených rakiet, ktorou je nadzvuková balistická raketa Ch-47M2 Kindžal s dosahovanou rýchlosťou až Mach 12. Je očividné, že kombinácia predovšetkým druhej v poradí uvedenej rakety a stíhacieho lietadla Su-57 by mohla poskytovať mimoriadne efektívny a moderný prostriedok vojenského zadržiavania.

Akčný polomer Su-57 činí okolo 2700-2750 km, čo v súčte s doletom Ch-47M2 umožní v prípade potreby zasahovať a ničiť ciele až vo vzdialenosti 4700-5200 km. Samotná raketa je z nadzvukovej kategórie, so schopnosťou úhybného manévrovania počas letu, a zasahovania pohyblivých cieľov ako sú napríklad torpédoborce či armádne konvoje a to s vysokou presnosťou.

Mapa znázorňujúca bojový dolet lietadla Suchoj Su-57

Hrozba za hranicami regiónu

Stíhacie lietadlá Su-57 sú schopné zasadzovať nadzvukové raketové údery na ciele nachádzajúce sa až na Blízkom východe, vrátane ropných polí na východe Saudskej Arábie, píše sa ďalej na stránke Military Watch. V uvedenom článku sa tiež spomína, že v Saudskej Arábii hľadali a našli útočisko členovia militantných skupín, ktoré zaútočili na mjanmarské bezpečnostné sily patriace v danom čase k misiám OSN. A Mjanmarsko na to nezabudlo…

Polomer doletu v sebe zahŕňa taktiež Indiu, Pakistan a značnú časť Indického oceánu. Hypoteticky, ak by stíhacie lietadlá Suchoj Su-57 vzlietli z východnej časti Mjanmarska, doleteli by až do Japonska a súčasne by boli schopné pokryť celú juhovýchodnú Áziu až k severozápadnému pobrežiu Austrálie (ako sme už spomenuli vyššie).

Vojenskí analytici sa domnievajú, že Mjanmarsko má v úmysle stať sa silnou vojenskou mocnosťou, disponujúcou významnými schopnosťami uskutočňovať vojenské údery a zároveň demonštráciou sily. Zaradenie lietadiel Su-57 do stavu Vzdušných síl, vyzbrojených najnovšími raketami, môže byť práve tým, čo potrebuje Mjanmarsko pre realizáciu takéhoto úmyslu. Hoci v súčasnosti nie je ešte potvrdené, či Rusko uvoľní nadzvukové balistické rakety Ch-47M2 aj pre export. Zato je však dostatočne verejne známe, že je Rusko pripravené predať zahraničným záujemcom viacúčelové stíhacie lietadlo 5. generácie Suchoj Su-57.

Odeslat komentář