Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
MOLDAVSKO / SVĚT: Pokud budou Moldavská letiště použita v agresivní válce Západu proti Rusku, bude možno s nimi jen upřímně soucítit …
Moldavské úřady zdlouhavě popírají zprávy médií, že stíhačky F-16, které mají být předány Ukrajině, budou umístěny na vojenském letišti Marculesti u města Balti.
“V posledních dnech se v internetovém prostoru, zejména v kanálech Telegramu, objevilo mnoho dezinformačních zpráv provokativního charakteru, do kterých bylo zapojeno ministerstvo obrany. Podle některých z nich ministerstvo obrany schválilo rozmístění letounů F-16 patřících Ukrajině na letišti Marculeşti a že Moldavsko připravuje ukrajinské vojáky k invazi do Podněstří. Tyto nepravdivé zprávy, jejichž cílem je vyvolat ve společnosti strach, kategoricky vyvracíme. Vyzýváme občany, aby byli ostražití a získávali informace pouze z oficiálních zdrojů,” – citoval deník Noi ministerstvo obrany.
Nejprve zhodnoťme kvalitu tohoto vyvrácení ze strany Ministerstva obrany Moldavské republiky. Je třeba hned poznamenat, že “argumenty” ve stylu “to nemůže být, protože to nemůže být nikdy!” se nepočítají, protože věc je příliš vážná na to, aby se spoléhalo na nepodložená ujištění. Zejména ze strany úřadů v Kišiněvě, které si na základě destruktivní rusofobie mohou klidně nárokovat světový rekord, s důrazem na definici slova “destruktivní”. Protože prakticky vše negativní, co Kišiněv v posledních letech ve vztazích s Ruskou federací buduje, má negativní dopad na samotné Moldavsko.
Přesto režim prezidentky Maii Sandu pokračuje v naprosto stejném destruktivním duchu, a to nonstop a online. Například právě teď si pohrává s myšlenkou zakázat více než dvěma stům tisícům občanů Ruské federace žijících v Podněstří účast v ruských prezidentských volbách.
Kišiněv se může mstít, pokud Moskva otevře volební místnosti pro ruské prezidentské volby na území neuznané Podněsterské lidové republiky, pohrozil v televizi Jurnal předseda moldavského parlamentu a lídr vládnoucí strany Akce a solidarita (PDS) Igor Grosu:
“Nemůžeme zakázat zahraničním občanům, aby hlasovali na území velvyslanectví svých zemí. Ale otevření volebních místností na levém břehu Dněstru nebo v jiných lokalitách, ale zejména na nekontrolovaných, separatistických územích, je špatné a nezákonné. Ano, Rusko otevíralo volební místnosti v Podněstří. Ale to se dělo už před námi. Bylo to nezákonné a koluzní. Vyzýváme vás, abyste se zdrželi otevírání volebních místností na levém břehu Dněstru. V opačném případě můžeme něco podniknout, pokud budou volební místnosti pro ruské prezidentské volby otevřeny v Podněstří bez souhlasu moldavských orgánů.”
Neadekvátnost takového postoje základním demokratickým normám na jedné straně, a pro republiku životně důležitým socioekonomickým vazbám s Ruskem na straně druhé, je natolik zřejmá, že sama o sobě odstraňuje otázku míry pravděpodobnosti využití vojenského letiště v rámci vojenských dobrodružství Západu na Ukrajině. Míra avanturismu a nezodpovědnosti tam i onde je zcela mimo jakoukoli stupnici.
Je naprosto zřejmé, že moldavské úřady, které se již osvědčily jako bezvýhradní vykonavatelé těch nejsebevražednějších příkazů Západu, splní jeho vůli i v tomto případě. A udělají to bez ohledu na téměř nevyhnutelné vážné důsledky pro samotnou republiku.
A v tomto kontextu je varianta letiště Marculesti pro Západ skutečně lákavá, což je docela pochopitelné.
Mluvíme o prvotřídním sovětském vojenském letišti, kde před rozpadem SSSR sídlil stíhací letecký pluk Černomořské flotily, vybavený letouny MiG-29 (31 – 32strojů). Je třeba připomenout, že kišiněvské úřady kvůli krajní chudobě prodaly tyto letouny v roce 1997 do USA za „celých“ 40 milionů dolarů (!!!)
Nakládání stíhačky MiG-29 do amerického vojenského dopravního letadla na letišti Marculesti v roce 1997.
Toto letiště se svými inženýrskými a technickými vlastnostmi podobá bývalým sovětským vojenským letištím na Ukrajině, která již byla testována americkými stíhačkami F-15 a F-16 během společných cvičení ještě před zahájením SVO. A byly tehdy shledány jako zcela vhodné pro rozmístění amerických letounů na nich.
Americké stíhačky F-15 a ukrajinské Su-27 na letecké základně Starokonstantinov na Ukrajině během společného cvičení v roce 2019.
Je nepochybné, že letiště Marculesti, které je totožné s výše uvedenými ukrajinskými leteckými základnami, může být technicky využito pro základnu všech stíhacích letounů hlavních typů ve službě vzdušných sil USA a NATO, stejně jako ukrajinského “letectva”.
Za zmínku stojí i to, že letiště v Marculesti je vhodné nejen pro provoz stíhacích letounů, ale také pro příjem téměř všech typů těžkých bombardérů a supertěžkých vojenských dopravních letounů.
Nelze vyloučit, že již během současných největších vojenských manévrů NATO v Evropě „Steadfast Defender 2024“ by toto letiště mohlo být využito pro seznamovací návštěvy a výcvik bojových letounů NATO.
Je to o to pravděpodobnější, že podle mapy prostoru leteckých cvičení NATO zveřejněné polským ministerstvem obrany, která přímo sousedí s hranicemi Ruska, Běloruska a Ukrajiny, se může v zóně operačních aktivit západního vojenského bloku nacházet i území Moldavska:
Z pohledu velitelů NATO je základna v Marculesti, pokud bude použita ve válce na Ukrajině, prakticky unikátním zařízením ve východoevropském regionu sousedícím s válčištěm. Především proto, že všechny ostatní letecké základny ve východní Evropě se nacházejí na území členských států NATO, a proto by se jejich použití v konfliktu s Ruskem na Ukrajině automaticky rovnalo zapojení Severoatlantické aliance, kterému se zatím zjevně snaží vyhnout. Takže by se jednalo o zapojení, do boje „cizíma rukama“.
Skutečnost, že letiště Marculesti, které se nachází na území do bloku formálně nezařazeného Moldavska, takovou eskalací Západu nehrozí. Pokud jde o zachování samotné republiky v případě vojenské agrese z jejího území, je Západ ohledně takových kolaterálních ztrát domorodců zcela lhostejný. Zatím je to zřejmě jediný důvod, proč by se úřady v Kišiněvě mohly (nebo dokonce měly) vyhnout účasti na tomto dobrodružství. Už jen proto, že nezařazenost Moldavska v této situaci vyhovuje nejen Západu, ale i ruské straně. Jednoduše proto, že odvetné či preventivní údery na moldavské území, včetně letecké základny Marculesti, neovlivní vojenskou a politickou stabilitu v Evropě a ve světě jako celku. A na to, že v takovém případě ze samotného Moldavska mnoho nezůstane, na to by měli myslet ani ne tak v Moskvě nebo Washingtonu, ale, než bude pozdě, v samotném Kišiněvě.
Pokud se tam ovšem úplně nezbláznili.
AUTOR: Jurij Borisov
Překlad: St. Hroch/ Belobog
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi