Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO: Od 1. augusta začal na území Ruska v testovacom režime fungovať takzvaný digitálny rubeľ. Čo to je, v čom je odlišný od módnych kryptomien a prečo sa v Rusku rozhodli zaviesť túto alternatívnu formu finančných vyúčtovaní? Ruskí finančníci tvrdia, že takto sa bude chrániť domáca mena, vklady obyvateľstva, prevody peňazí, obchodné operácie, najmä so zahraničnými partnermi.
Finanční analytici hovoria o akejsi „tretej forme:“ ani hotovosť, ani kryptomena. Na webovej stránke Centrálnej banky Ruskej federácie sa o digitálnom rubli doslovne hovorí: „Teraz máme hotovosť (bankovky a mince v peňaženkách) a bezhotovostné peniaze (uložené na bankových účtoch, na kartách) a okrem nich sa objaví aj tretia forma – digitálna.“ Domáci analytici v médiách vysvetľujú, prečo dochádza k zmene.
Rezort pod vedením Eľviry Nabiullinovej pochvaľuje danú inováciu a vyzýva, aby sa ľudia nebáli zmien: „Občania si rovnako ako teraz budú môcť nezávisle zvoliť, ktorú formu rubľa použijú – hotovostnú, bezhotovostnú alebo digitálnu. Voľba je úplne na každom jednotlivcovi. Zároveň, ak vám niekto prevedie digitálne ruble, môžete ich kedykoľvek okamžite previesť na svoj bankový účet a potom, ak je to potrebné, vybrať hotovosť z bankomatu alebo bankovej pokladnice.“ Všeobecne platí, že opis digitálneho rubľa znie veľmi podobne ako druh hybridu kryptomeny a bezhotovostného. Čo je to vlastne v skutočnosti?
Táto tretia forma ruskej národnej meny má niektoré spoločné črty s uvedenými prostriedkami vyúčtovania a platieb. Digitálny rubeľ je iba programový kód, vďaka ktorému sa podobá na bitcoin a iné kryptomeny, existujú však aj zásadné rozdiely. Všetky tieto kryptomeny nie sú ničím kryté a zabezpečené a môžu sa ťažiť v akomkoľvek suteréne, ale digitálny rubeľ vydáva Centrálna banka Ruskej federácie a je vybavený všetkými jej rezervami, rovnako ako obvyklý, ako žartujú Rusi, „drevený“ rubeľ.
Výmenný kurz ruského rubľa, či už obyčajného (bankovky, kovového, „dreveného“) alebo digitálneho, bude rovnaký. Ak niekto bude narábať s digitálnym rubľom, bude musieť otvoriť špeciálnu peňaženku na platforme Centrálnej banky Ruskej federácie, čo je ďalší rozdiel od decentralizovanej kryptomeny. A rozdiel medzi digitálnym rubľom a bezhotovostnými peniazmi spočíva v tom, že prvý z nich vydáva Centrálna banka a zavádza sa priamo do ekonomiky, čím obchádza systém komerčných bánk.
Prečo teda bolo potrebné vytvoriť v Rusku túto tretiu formu národnej meny? Prvýkrát sa v tlači objavili zmienky o určitom digitálnom rubli už v roku 2020. V dôsledku pandemického rozruchu sa práce na projekte spomalili, dnes sa však opäť zrýchlili. Je celkom zrejmé, že je to spôsobené západnými sankciami, ktoré uvalili prísne obmedzenia na zahraničné obchodné aktivity Ruska.
Od roku 2014, po pričlenení Krymu, Rusku hrozilo odpojenie domáceho bankového systému od SWIFT-u, a to sa už čiastočne aj stalo. Pred niekoľkými dňami sa systém finančného prevodu „Unistream“ dostal pod sankcie USA, ako aj národný operátor Kazašskej pošty „Kazpost“ a Kazašská banka Freedom Finance Bank a uzbecké Hulk Bank a Hypotekárna banka, ktoré boli nútení pozastaviť spoluprácu s ruskými partnermi. Ak vezmeme do úvahy, koľko peňazí prostredníctvom týchto bánk migrujúci pracovníci zo Strednej Ázie posielajú domov, je to veľmi citlivá rana, ktorá môže mať ďalekosiahle následky, ale nie pre ruské, ale pre kazašské, uzbecké a iné banky.
Digitálny rubeľ sa môže stať jedným zo spôsobov riešenia tohto naliehavého problému cezhraničných platieb. Národné digitálne meny vydané centrálnymi bankami týchto krajín priamo, bez priamej účasti komerčných bánk, budú môcť navzájom komunikovať vo vyúčtovaní prostredníctvom spoločnej platformy. Negatívny vplyv a nezdravý záujem tretej strany o finančné záležitosti iných ľudí sa minimalizuje.
Digitálna mena môže mať aj funkciu cielenej kontroly nad jej používaním. Každý takýto rubeľ je jedinečný programový kód, ktorý umožňuje, aby bol „zafarbený“ ako bankovky v banke, ktorú sa nešťastní lupiči snažia okradnúť a potom použiť odcudzené peniaze. V praxi by to malo vyzerať takto. Štát vyčleňuje určitú sumu z rozpočtu na konkrétny projekt, napríklad výstavbu cesty v regióne. Niekedy sa stáva, že niektoré „drobky“ sa „nalepia“ na ruky nepoctivých sprostredkovateľov a dodávateľov, „investujú sa“ na nákup luxusných nehnuteľností a iné radosti zo sladkého života, ale výstavba tých ciest akosi viazne.
S digitálnym rubľom to nebude fungovať, pretože je možné sledovať cielené použitie každého z nich. Mnohí finanční odborníci to považujú za výborný nápad! Samozrejme, plusy a mínusy najlepšie ukáže prax. Zatiaľ sa s implementáciou tejto protikorupčnej možnosti neponáhľajú, Centrálna banka Ruskej federácie plánuje najskôr dôkladne otestovať celý systém. Odborníci hovoria, že nový systém bude mať oveľa viac plusov ako mínusov a poukazujú na jeho potenciál a perspektívy. Prízvukujú, že to bude ďalší klinec do rakvy doláru…
AUTOR: Eugen Paľcev
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi