JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Na Slovenskej štátnej pomoci sa nabalil Volkswagen i J&T

SLOVENSKO: K 21. máju pomohol štát v boji proti koronavírusu firmám sumou 42,2 milióna eur, sedem z desiatich najväčších prijímateľov pomoci pochádza z autopriemyslu

Hoci už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa peniaze len pod podmienkou zverejnenia zmlúv s konkrétnym partnerom, plnením aj sumou, pri koronakríze je to inak. Ústredia práce, ktoré pomoc podnikateľom vyplácajú, totiž s nimi uzatvárajú jednotné formy zmlúv s nominálnou sumou 0 eur, uvádza na svojej facebookovej stránky Transparency International Slovensko. Podľa ich zistení bolo k 21. máju vyplatených pre 46 297 podnikateľov celkovo 42,2 milióna eur. Najväčšiu sumu (5,3 milióna) dostala najväčšia slovenská fabrika, bratislavský Volkswagen. Až sedem z desiatich najväčších prijímateľov pomoci sú firmy z autopriemyslu. V popredí sú aj turistické služby. V marci z nich najväčšiu pomoc dostali Tatry Mountain Resorts vlastnený skupinou J&T so štátnou dotáciou v sume 301 tisíc eur.

Nadpriemerne veľké sumy dostávali aj elektrotechnické a obuvnícke fabriky, tipovacie spoločnosti, maloobchody či dopravné firmy. Pri živnostníkoch šlo o výrazne nižšie sumy. Viac ako 90 percent prijímateľov dostalo za marec menej ako tisíc eur v pomoci.

TIS si bude tieto údaje vyžadovať a zverejňovať každý mesiac dovtedy, kým to aktívne nezačne robiť štát.

Odeslat komentář