JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Náhubky (Roušky) budete MUSET od 1. září nosit úplně všude, i v kadeřnictvích nebo restauracích. Jedině při sportu povinné nebudou.

ČESKO: Nošení roušek bude od září nakonec povinné i v restauracích, s výjimkou okamžiku konzumace, nařídilo ministerstvo zdravotnictví. Ještě v pondělí prezentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch závěry vládní rady pro zdravotní rizika tak, že se roušky v restauracích nosit nebudou.

Vojtěch v pondělí 17. srpna uvedl, že povinnost nosit roušku nebude od září platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci ani pro restaurace.

„V tuto chvíli nepředpokládáme, že by se to týkalo restaurací,“ uvedl v pondělí Vojtěch.

Ve středu 19. srpna vydalo Vojtěchovo ministerstvo zdravotnictví tiskovou zprávu, z níž plyne, že rouška bude od 1. září 2020 povinná i v provozovnách stravovacích zařízení, jako jsou restaurace, kavárny či bary.

Roušku budou muset mít v restauraci nasazenou jak hosté, tak obsluha s tím, že hosté budou moci roušku krátkodobě odložit při vlastní konzumaci.

„V restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb bude vyžadována ochrana dýchacích cest u obsluhy, která přichází do úzkého kontaktu s větším množstvím osob. Při pohybu po stravovacím zařízení, tedy mimo dobu konzumace se tato povinnost vztahuje také na hosty,“ uvedlo ministerstvo.

Israel Pac-Man mask

Israelská společnost vytvořila rouško s dálkovým ovládaním, s kterou je možné konzumovať jídlo nebo nápoje

„Takto nastavená pravidla však nepředstavují žádnou novinku, vycházejí z již v minulosti nastaveného a osvědčeného modelu u nás i ze zahraničních zkušeností,“ vysvětlil Rastislav Maďar, vedoucí epidemiologické pracovní skupiny při MZ ČR.

Povinné roušky

Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení epidemiologů od 1. září opět zavádí povinné nošení roušek až na některé výjimky ve veřejných vnitřních prostorách a na úřadech, kde se poskytují služby a prodává zboží zákazníkům, veřejné dopravě a ve společných prostorách škol.

Povinnost chránit se rouškou úřad zdůvodňuje tím, že se jedná o „důležité preventivní opatření nejen v souvislosti s covid-19, ale také v rámci blížícího se období zvýšeného výskytu respiračních nákaz“. Hlavním cílem opatření má být ochrana zranitelných skupin obyvatel.

Povinnost ochrany dýchacích cest, která počátkem září vyplývá z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, se týká vnitřních prostor staveb, tedy například všech prodejen, úřadů, soudů (s výjimkou soudců, účastníků, svědků, znalců, tlumočníků), pošt, obchodních center, provozoven poskytující služby (kadeřnictví, manikúra, pedikúra apod.), škol, kostelů či provozoven kulturních akcí (divadla, kina apod.).

Roušky bude nezbytné nasadit také ve všech zařízeních zdravotních a sociálních služeb, včetně lékáren. Doposud se toto opatření týkalo pouze lůžkové části.

„Vzhledem k nadcházejícím podzimním volbám jsme v mimořádném opatření pamatovali také na povinné nošení ochranných prostředků dýchacích cest ve volebních místnostech,“ doplnil výčet ministr zdravotnictví.

Roušky v dopravě

Roušky bude nutné používat také při cestování veřejnou dopravou. Jedná se o městskou hromadnou dopravu, meziměstské spoje (vlaky a autobusy) i taxislužby.

Opatření se týká také cestování v autobusech v rámci jiné než veřejné dopravy, jako jsou například organizované zájezdy. Osob řídících vozidla veřejné dopravy se uvedené opatření netýká, pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícím.

Odložit roušku bude možné také v případě konzumace potravin a nápojů v prostředcích veřejné dopravy, pokud konzumaci umožňuje přepravní řád.

Povinné nošení ochrany dýchacích cest se nevztahuje na děti do dvou let věku, osoby s poruchou intelektu a v dalších indikovaných případech, které stanovuje mimořádné opatření.

Nošení roušek se nevztahuje také například na sportovce, a to jak v tělocvičnách, tak fitness centrech.

Další výjimkou jsou vnitřní koupaliště, sauny nebo lázeňské a léčebné bazény, informovala hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Roušky na akcích

Nově je nutné nasadit roušku na všech vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Výjimku tvoří moderátoři, redaktoři, osoby při provádění autorského díla (například divadelního, tanečního, hudebního apod.) nebo sportovci v době tréninku, zápasu či soutěže.

Kapacita účastníků zůstává stejná, tedy 500 osob na vnitřních hromadných akcích a 1000 osob na venkovních hromadných akcích, nově lze však účastníky akcí výlučně s místy k sezení rozdělit do nejvýše deseti oddělených sektorů, z nichž každý má svůj vstup z venkovních prostor a účastníci nemohou přecházet mezi sektory.

U hromadných akcí na stání platí dosavadní maximální počet pěti sektorů. Dále platí, že v případě venkovních prostor obsazených sedadly se omezuje sezení tak, že je obsazena nejvýše polovina celkového počtu sedadel a účastníci akce využívají k sezení každou druhou řadu.

Ministr Adam Vojtěch také již v předchozích dnech naznačil, že opatření zaváděná od 1. září 2020 budou platit minimálně do konce března 2021, tedy po dobu 7 měsíců.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář