JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

NAPROSTO ŠOKUJÍCÍ ZPRÁVA! NEJVYŠŠÍ KONTROLNÍ ÚŘAD DNES ODHALIL, JAK VLÁDA BĚHEM PANDEMIE NAKUPUJE OCHRANNÉ POMŮCKY: RESPIRÁTOR FFP2 ZA 777,- KČ! ANO, TAK NAKUPUJÍ “ODBORNÍCI” POD VEDENÍM BABIŠE A HAMÁČKA. V ČÍNĚ BY UŽ VŠICHNI MĚLI NA DRUHÝ DEN VPÁLENOU KULKU DO TĚCH CHAMTIVÝCH NENAŽRANÝCH GEBULÍ A NA SLOVENSKU BY JE SEBRALA JEŠTĚ DNES VEČER NAKA!

ČESKO: Nejvyšší kontrolní úřad dnes vydal šokující zprávu o tom, jak se během pandemie nakupovaly ochranné pomůcky. „Zodpovědnost za přípravu na potenciální ohrožení státu nese vláda. To je jednoznačné,“ říká prezident NKÚ Miloslav Kala.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil výsledky zkoumání nákupů a dopravy ochranných a zdravotních pomůcek, která ministerstva zdravotnictví a vnitra nakoupila během prvních osmi měsíců minulého roku. Stát za to zaplatil 8,5 miliardy korun.

V 95 stránkové zprávě úřad popisuje, že nejprve stát zaspal a následně selhal na mnoha úrovních. V nákupech byl chaos a byly netransparentní. Několik z nich vyšetřuje policie. V podezření je například i pokyn Jana Hamáčka, který rozdal statisíce respirátorů a nevykázal žádné doklady.

„Nebudu známkovat jako ve škole, ale budu hodnotit slovně. Dám příklad. Tak třeba když víme, že respirátory FFP3 šly nakupovat od 60 korun do 424 korun za kus, ale ministerstva nakupovala o řád nižší tedy FFP2 i za 777 korun za kus, tak z toho plyne, že stát rozhodně nepostupoval v souladu s finančními pravidly. Cena je ale jen jedna z věcí, na kterou kontrola poukázala,“ říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Ministerstvo zdravotnictví podle NKÚ přípravu zdravotnického systému na epidemie dlouhodobě podcenilo. Od roku 2011 ministerstvo zdravotnictví ani jednou neaktualizovalo Pandemický plán České republiky. Od téhož roku se neměnil ani stav pohotovostních zásob ochranných pomůcek. Na konci roku 2019 v zásobách bylo jen 10 tisíc respirátorů.

Když loni pandemie udeřila tak vládní panáci nedokázali relevantně reagovat. Chaotická organizace nákupů, dva nákupní týmy (na ministerstvu vnitra a na ministerstvu zdravotnictví), které spolu nekomunikovaly, neznalost trhu, úředníci neprováděli žádné prověrky dodavatelů, zkrátka panoval ohromný zmatek.

Další věc byla doprava. Stát za ní zaplatil asi miliardu korun a podle našich zjištění víme, že zboží létalo často nevytíženými letadly, zajišťovala se doprava i pro nestátní subjekty a navíc nebyla smluvně dostatečně ošetřené. Ta nehospodárnost byla v některých případech ohromná.

Co na to asi říká daňový poplatník a volič “top managerů” Babiše a Hamáčka? Řídíme stát jako firmu?

 

Zdroj: https://pravyprostor.cz/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář