JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Návrat ČR do normálu je zamlžený a v nedohledně. Žádný plán neplatí, balíčky zmizely. Falešnou pandemii řídí tiskovky a složitá, nahodilá nařízení

ČESKO: Česko proplouvá koronavirovou krizí opět bez jasného plánu. Vládní „balíčky pro návrat do normálního života“ zmizely už i z nabídky webu ministerstva zdravotnictví a slibovaný šestý balíček stále není známý. Systém řízení epidemie tak nahradily opět tiskové konference, na nichž staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznamuje pravidla, která jsou podle kritiků z řad zasažených odvětví nelogická či nečekaná. Vůbec nevíme, jaký je teď plán, zní z kulturní branže. Zmatky v rozvolňování vzbudily ostrou kritiku i od pořadatelů letních táborů.

Epidemická situace v zemi se v posledních týdnech prudce zlepšuje a sedmidenní incidence na sto tisíc obyvatel dosáhla v pondělí už na pouhých 21 nakažených. Dochází k tomu přes to, že ostražitost lidí před nákazou klesá a roste podíl těch, kteří dodržují jen minimum vládních nařízení. Ukazuje to dlouhodobý průzkum Život během pandemie. „Kolem 49 % dospělých počátkem května přiznávalo, že dodržují jen menšinu sledovaných opatření – to je minimálně o 10 procentních bodů více než v květnu 2020 při ustupování první vlny,“ uvedli výzkumníci. V dalších týdnech se pak tento podíl ještě zvedl na 52 %. Výrazně také narostl počet kontaktů, ovšem zároveň nejsou tak časté kontakty, při nichž by alespoň jeden z lidí nebyl částečně imunní.

V tuto chvíli měl tak platit již poslední, šestý balíček rozvolnění, který počítal s incidencí 25 nakažených na sto tisíc obyvatel. Vláda však zatím žádné další scénáře pro rozvolnění nepředstavila, ačkoliv hlavní hygienička Pavla Svrčinová už před téměř třemi týdny mluvila o tom, že jsou zpracované návrhy až do října. Na opakované dotazy deníku Echo24, kdy ministerstvo zdravotnictví další plán představí, dosud resort nereagoval.

V Česku i přes zlepšující se situaci tak stále platí celá řada omezení, jejichž vývoj lze těžko předvídat. To opět způsobuje problémy zasaženým odvětvím. Současný způsob vládního řízení epidemie kritizoval například hudební promotér David Gaydečka, který podle svých slov strategii rozvolňování nerozumí.

 

„Vážíme si kroku, kdy ministerstvo kultury před pár týdny vytvořilo větší nátlak na ministerstvo zdravotnictví, aby si všimlo, že tu na jeho další kroky čeká přes 170 000 lidí z oblasti kulturního průmyslu. Nicméně vůbec nechápeme, jaký je teď plán. Zatímco jsou bez velkých limitů otevřeny zoo, obchody, služby, doprava i veřejný prostor jako například parky, za které vláda přímo odpovídá, soukromí provozovatelé kultury mají opět přísnější limity,“ uvedl Gaydečka k vládnímu rozhodnutí navýšit od úterý 8. června počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku.

Rozvolnění má však háček v tom, že i tak platí maximálně padesátiprocentní naplnění kapacity, v případě například menších divadel tak prakticky o žádné rozvolnění nejde. Od 14. června pak zároveň Vojtěch avizoval zrušení limitu pro venkovní akce, na nichž bude už možné prodávat i lístky na stání. Ovšem pouze s limitem, že na jednoho diváka vyjdou čtyři metry čtvereční. Naopak uvnitř bude stále platit tvrdé omezení na polovinu kapacity.

 

Děti se musí testovat i v průběhu tábora

Zmatky v rozvolňování vzbudily v úterý ostrou kritiku i od pořadatelů letních táborů. „Nečekané překvapení od ministerstva zdravotnictví. Podle dnes (v úterý) zveřejněných opatření se děti na letních táborech budou muset testovat nejen před začátkem (to je OK a bylo to známé předem), ale znovu po 7 dnech (a 14 dnech). Ministerstvo to oznamuje jen 3 týdny před zahájením táborů,“ uvedla na Twitteru skautská organizace s tím, že za dva měsíce jednání s ministerstvem tato možnost nezazněla ani jednou.

To však podle skautů znamená velké problémy s organizací táborů, nařízení bude nutit vedoucí testovat děti bez přítomnosti rodičů, navíc to pro rodiče bude znamenat další nečekané náklady navíc. „Případně tábory nemusí za testy utrácet (nevybrané!) peníze v lékárnách, ale mohou vyrazit vlakem do testovacího místa v nejbližší obci. To ale stát svými opatřeními zakazuje, táborům totiž fakticky nařizuje izolaci od okolního světa a udržování homogenních skupin,“ dodala organizace.

Ve stanovisku se proti nařízení postavily i organizace sdružené v České radě dětí a mládeže, Asociaci dětské rekreace a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže ČR. Podle nich by opakované testování představovalo organizační i finanční zátěž, kterou by nesli rodiče nebo organizátoři táborů. „Je těžko představitelné, že by organizátoři dokázali přesunout děti po sedmi dnech na oficiální testovací místa, kde by byly testy zdarma,“ upozornili. Podle nich není důvod, aby se děti testovaly, pokud budou v homogenních skupinách a nepřijdou do kontaktu s veřejností mimo tábor.

Vláda ještě za působení Petra Arenbergera ve funkci ministra zdravotnictví stanovila rozvolnění podle naplánovaných balíčků, první hranici resort určil na stovce koronavirových případů na 100 000 obyvatel týdně. To se děti začaly vracet do škol a otevíraly se obchody a služby. Další vlna rozvolnění nastala 14. května, kdy se při incidenci 75 případů otevřely předzahrádky restaurací a ještě více se zaplnily učebny škol. Na 50 případech se měly lidem zpřístupnit i interiéry restaurací, kluby a diskotéky či wellness. Rozvolnilo se však na základě zásahu Nejvyššího správního soudu, který zrušil nezákonná vládní nařízení. Poslední hranicí pro finální zmírnění opatření je incidence 25 případů. Té Česká republika dosáhla minulý čtvrtek.

 

 

Zdroj: https://echo24.cz/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář