JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Největší ruská ropná společnost pro nové smlouvy pohřbívá dolar

Ruská největší ropná společnost Rosněft stanovila jako výchozí měnu pro všechny své nové exporty ropy a rafinérských produktů euro, jelikož se tak tento státem kontrolovaný gigant pokouší přesunout tolik prodejů, kolik jen jde z amerických dolarů na eura, aby se tak vyhnul dalším americkým sankcím proti sobě.

Od září se Rosněft snaží zavádět euro jako výchozí platidlo za svoji ropu a za své produkty, ohlásila ve čtvrtek Reuters s odvoláním na dokumenty publikované touto ruskou firmou.

„Rosněft nedávno přestavil všechny nové kontrakty na exportní dodávky na eura,“ řekl Reuters obchodník společnosti, která od Rosněftu pravidelně nakupuje, k čemuž dodal, že nakupující už byli o této změně informováni.

Největší ropný vývozce z Ruska Rosněft prodává podle odhadů Reuters kolem 2,4 milionů barelů ropy denně.

V posledním tendru na spotové prodeje na 100 000 tun uralské bledn vypravované z přístavu Primorsk na konci října určil Rosněft, že výchozí měnou plateb by měla být eura, uvádí dokument o tendru citovaný Reuters.

Spojené státy nevylučují, že na Rosněft uvalí sankce kvůli jeho zapojení do obchodování s ropou z Venezuely. Rosněft tuto ropu z Latinské Ameriky přeprodává kupujícím v Číně a v Indii a tím pomáhá kupujícím, kteří se bojí přímo obchodovat s Venezuelou a její státní ropnou firmou PDVSA kvůli americkým sankcím na Caracas, a přitom Venezuele pomáhají pokračovat v prodejích své ropy i přes přísné americké sankce. V srpnu řekl Rosněft zákazníkům, že ropné produkty v prodejních tendrech se budou oceňovat v eurech a ne v dolarech, řekl Reuters zdroje od obchodníků.

Na tento krok Rosněftu obchodníci a analytici pohlíží jako na zajištění pro budoucnost proti potenciálním americkým sankcím na Rusko a jeho ropný průmysl.

Odeslat komentář