JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nejvyšší soud zasáhl v kauze J. Nagyové

ČESKO: V kauze Nagyová-Nečasová došlo zásluhou rozhodnutí Nejvyššího soudu k zásadnímu zlomu. Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy, na kterých byla postavena obžaloba proti J. Nečasové, jsou nezákonné. Ostravské soudy, jak okresní tak i krajský, nesprávně povolily odposlechy a jak Nejvyšší soud rozhodl, postupovaly nezákonně.

Jinak řečeno, k odposlechům J. Nečasové, coby někdejší šéfky sekretariátu premiéra Nečase, se policie a následně státní žalobci dostali tak, že byla sledována potenciální trestná činnost někoho jiného a přitom došlo ke sledování, nezákonnému sledování, obžalované. Toto rozhodnutí bude mít dalekosáhlé důsledky i pro jiné soudy s jinými osobami. Ale již i v seriálu soudů s Nečasem a Nečasovou to má důsledky, které povedou k přezkumu v jejich kauzách, kde byly odposlechy také využity také jako důkaz a základní báze odsuzujícího rozsudku.

Je to další rána pro Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, ale také pro někdejšího šéfa speciálního policejního útvaru Šlachty, který osobně velel zásahu na Úřadu vlády před sedmi lety. Jinak řečeno, konstrukce Vrchního státního zastupitelství a někdejšího útvaru ÚOOZ o kriminální činnosti na Úřadu vlády se rozsypala jako domeček z karet.

Je to důležitý precedens i pro jiné kauzy. Konec konců i např. kauza Davida Ratha a dalších odsouzených, se opírá pouze o odposlechy, které byly minimálně  v případě D. Ratha uskutečněny velmi diskutabilním způsobem a s velmi vágním zdůvodněním, které vypadá jako provokace části policie vůči vlivnému politikovi. David Rath zcela nepochybně (možná i další odsouzení v jeho kauze) využije tento zlomový rozsudek Nejvyššího soudu při svém dovolání nejprve k Ústavnímu soudu. Nebude-li úspěšný, obrátí se velmi vydatně posílen tímto zlomovým judikátem Nejvyššího soudu  na Evropský soud pro lidská práva. Protože proč v jedné kauze nelze odposlechy použít jako důkaz (já si myslím, že to rozhodnutí Nejvyššího soudu je správné) a v jiné kauze to soud neumožnil?

Připomenu také, že Vrchní soud při odvolání Davida Ratha vynesl úplně stejný rozsudek jako teď soudce Nejvyššího soudu Jiří Pácal. Tento rozsudek byl však po hysterickém nátlaku, zejména tehdejšího ministra spravedlnosti Pelikána, podle mého názoru nezákonně zrušen. Nyní mají advokáti D. Ratha velmi silně nabito.

Jiří Paroubek

Odeslat komentář