Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO: Německo by se mělo od roku 2025 vrátit k branné povinnosti pro muže, oznámil dle serveru Euractiv 12. března šéf ozbrojených sil země. Ministerstvo obrany v současné době připravuje novou verzi branné povinnosti, inspirovanou skandinávskými zeměmi.
Povinná vojenská služba byla v Německu zrušena v roce 2011, ale v reakci na rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ruska je snaha německé vlády posílit obranyschopnost země stále naléhavější, a proto je zavedení povinné branné povinnosti čím dál častěji na pořadu dne.
První kroky v této věci již byly zahájeny, neboť německý ministr obrany Boris Pistorius (SPD, S&D) pověřil své ministerstvo, aby do 1. dubna vypracovalo návrh „německého modelu“.
Pistorius se podle svých slov inspiroval svou pracovní cestou do Skandinávie, kde minulý týden prohlásil, že má pro švédský obranný systém „slabost“.
Švédský model povinné vojenské služby zahrnuje jak brance, tak dobrovolníky a nově se vojenská povinnost vztahuje také i na ženy. Délka služby se pohybuje mezi devíti až dvanácti měsíci. Navíc umožňuje ozbrojeným silám mít k dispozici schopné a motivované vojáky a zároveň si udržet silnou podporu politických představitelů a veřejnosti. Toto pouze potvrzuje, že od obnovení povinné vojenské služby ve Švédsku v roce 2017 došlo k výraznému nárůstu počtu záložníků.
Současné německé vládní seskupení však není tomuto záměru stoprocentně nakloněno, Zelení a FDP, koaliční partneři Pistoriovy SPD, se k němu vyjadřují spíše skepticky.
Marie-Agnes Strack-Zimmermannová (FDP, Obnova), předsedkyně parlamentního výboru pro obranu, uvedla, že německé ozbrojené síly potřebují spíše specialisty než nováčky, což by mohlo vést k tomu, že branná povinnost by byla příliš nákladná v porovnání s jejími přínosy.
Zpracoval: Vladislava Mašková/Epoch Times CZ
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi