JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Německý deník Bild: Noční můra Němců nabývá reálné podoby. Přísná uzávěra země by mohla být prodloužena o dalších 10 týdnů až do Velikonoc. Čekají nás těžké týdny, řekla Merkelová

NĚMECKO: Německá kancléřka Angela Merkelová naznačila, že přísná karanténní opatření v zemi mohla být prodloužena až do dubna. Tvrdí to deník Bild s odvoláním se na interní zasedání pracovní skupiny Křesťanskodemokratické unie. Podle dalších médií ale kancléřka varovala jen před těžkými týdny, které čekají Německo.

Agentura Reuters s odvoláním na tři účastníky setkání píše, že Merkelová varovala před těžkým obdobím v Německu, pokud země nezakročí proti britské variantě koronaviru.

„Pokud se nám nepodaří zastavit tento britský virus, pak budeme mít o Velikonocích desetkrát větší počet případů. Potřebujeme osm až deset dalších týdnů tvrdých opatření,“ měla říct podle nejčtenějšího německého bulvárního deníku kancléřka.

Podle deníku Spiegel Merkelová ve skutečnosti řekla, že „Německo čelí osmi až deseti těžkým týdnům“.  O desetkrát větším počtu případů koronaviru kancléřka hovořila v souvislosti s Irskem, kde britská varianta zapříčinila několikanásobný růst nakažených.

Německo minulý týden očekávaně prodloužilo celostátní karanténu do 31. ledna a přikročilo k dalšímu zpřísnění koronavirových omezení. V nejpostiženějších regionech se bude možné nacházet maximálně patnáct kilometrů od bydliště.

Němečtí lékaři pochybují, že by na konci ledna došlo k zrušení karantény. „Nejsem si jistý, zda budeme schopni na konci ledna ukončit lockdown,“ prohlásil předseda profesního sdružení lékařů veřejného zdraví Ute Teichert. Německo podmiňuje ukončení karantény stlačením počtu infekcí pod padesát nových případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Teicherta vláda nedokáže ambiciozního cíle dosáhnout.

V úterý Institut Robert Kocha (RKI) evidoval 12 802 nových případů koronaviru. Počet obětí vzrostl o 891, celkem v Německu na covid-19 zemřelo 41 577.

Šéf úřadu německé kancléřky Helge Brau, uvedl, že pokud bude pokračovat současné tempo poklesu případů nákazy, pak by trvalo asi patnáct týdnů, než se číslo nových infekcí ustálí pod padesát nových případů na 100 tisíc obyvatel. Došlo by k tomu asi v druhé půli dubna.

Němečtí činitelé doufají, že se podaří epidemii dostat pod kontrolu masivním očkováním obyvatelstva vakcínami proti koronaviru. Německo už začalo očkovat vakcínou americké společnosti Pfizer, kterou vyvinula ve společnosti s německou firmou BioNTech.

Bavorsko zavádí povinné respirátory FFP2

Kvůli šíření koronaviru bude v Bavorsku od příštího týdne platit povinnost nosit v obchodech a v hromadné dopravě respirátory FFP2. Rozhodl o tom kabinet premiéra Markuse Södera.

Podle Södera je běžná rouška vhodná pro ochranu druhých lidí, respirátory FFP2 ale chrání své nositele. Cílem opatření je zvýšit v době pandemie bezpečnost při jízdě hromadnou dopravou a při nakupování. „Dostupnost respirátorů FFP2 v obchodech je dostatečná,“ zdůraznil zemský premiér.

Situace v Bavorsku se podle Södera nyní lehce zlepšuje. „Většina opatření začíná zabírat,“ uvedl. Bavorsko je druhá nejlidnatější německá spolková země. Má zhruba 13 milionů obyvatel a za posledních 24 hodin tu zaznamenali 1740 nových případů nákazy.

Mezi šestnácti spolkovými zeměmi je Bavorsko v počtu nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní na sedmé příčce. Söder dnes ale zdůraznil, že ještě není zcela jasné, jak se na situaci podepíšou Vánoce a oslavy příchodu nového roku.

Bavorský premiér v úterý v Německu rozvířil debatu, když navrhl, aby bylo očkování proti covidu-19 povinné pro pracovníky domovů pro seniory. „Všeobecná očkovací povinnost ale nebude a ani by být neměla,“ zdůraznil ovšem Söder.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Odeslat komentář