Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Americký zdravotnický systém děsí Američany více, než riziko infekce koronavirem, napsal německý deník Handelsblatt.
Poté, co se Američanka Danny Askiniová musela vypořádat se systémem zdravotní péče kvůli koronaviru, jí byly jasné dvě věci: zázračně přežila, ale zbytek jejího života byl zjevně narušen – protože by nikdy neuspoří téměř 35 tisíc dolarů, které se od ní požadují za lékařskou pomoc. Právě přišla o práci a chystala se na novou, a daném okamžiku nové zdravotní pojištění neměla. Je to typická situace v USA, kde společnosti obvykle poskytují zaměstnancům zdravotní pojištění.
Danny Askiniová měla potíže ještě předtím, než americký prezident Donald Trump slíbil, že bezplatně otestují na koronavirus všechny Američany. Ale ani to by finančně ženu nezachránilo. Testy ji stály asi 900 dolarů a ukázalo se, že jsou jen malou částí problémů mladé ženy. Po prohlášení Trumpa pojišťovny a nemocnice objasnily, že pouze testy, ale nikoli následná péče, budou zdarma.
Epidemie koronaviru se stala zkouškou odolnosti zdravotnického systému USA dvěma směry najednou. Na jedné straně je problém zřejmý: v epicentrech epidemie – a zejména v New Yorku – jsou nemocnice již přetížené. Trump však doposud odmítal vydat široké zákazy vycházet ven. Mezitím bylo v jedné z nemocnic uvedeno, že jeden ventilátor musí být rozdělen mezi dva pacienty – prostě nebylo dost zařízení. Zároveň guvernér státu Andrew Cuomo očekává vrchol epidemie až po 2-3 týdnech. To již vypovídá o problému nadměrného zatížení amerického systému zdravotní péče.
Za Obamy byl učiněn pokrok v systému zdravotního pojištění, ale pro pacienty je téměř nemožné zjistit, které služby jsou kryté jednotlivými pojistkami a za co musí platit. Některé, ale ne všechny pojišťovací společnosti ve Spojených státech, tak oznámily svůj úmysl odmítnout hradit lékařské výdaje v případě infekce klientů koronavirem. Podle statistik stojí pacienti s léčbou koronaviru asi 10 tisíc dolarů, pokud neexistují žádné komplikace. V případě komplikací účet dosáhne 20 000 dolarů. I při zdravotním pojištění obvykle musíte zaplatit asi 1300 dolarů na osobu. V rodině, kde se příbuzní mohou snadno nakazit jeden od druhého, to rychle vede k finanční nouzi, uvedl Handelsblatt.
V odůvodnění se vysvětluje, že z velké části i nadále dobrovolně vyplácejí zaměstnancům platy. Mezitím 10% zaměstnaných ve velkých firmách nemůže žádat o další mzdy. Společnosti s méně než 50 zaměstnanci – například kliniky a pečovatelské domovy – nejsou rovněž povinny nadále platit mzdy.
Podle publikace by to mohlo být v tuto chvíli řešení, ale neopraví základní problém amerického systému zdravotní péče – náhlé účty, které mohou rychle růst až na 50 tisíc dolarů nebo dokonce na 100 tisíc dolarů. Pojišťovny pokrývají pouze náklady na lékaře, nemocnice, laboratorní testy a terapeutickou péči v rámci sítě, s níž mají smlouvy. Může se však stát, že pacient přijde na kliniku, která je součástí této sítě, a provede tam test, který bude poté zaslán do laboratoře, která není součástí sítě, a nakonec bude muset za tuto službu zaplatit z vlastní kapsy.
Zároveň, pokud krevní test stojí v síti asi 50 dolarů, pak mimo sítě náklady mohou činit 3 000 dolarů. Společnosti poskytující služby ve zdravotnickém sektoru nejsou povinny informovat pacienty předem, že nejsou zahrnuty v pojišťovací síti a že jejich služby může stát zákazníky hodně. Obzvláště obtížná situace je, když musí být pacient z provincie převezen do nejbližší nemocnice ve velkém městě v sousedství. Podle statistik za rok 2017 téměř 66% všech lékařských letů dopravilo pacienty na kliniky, které nebyly součástí jejich sítě pojistného krytí.
Jeden pacient dostal za takový let fakturu ve výši 41 400 dolarů a pojišťovna zaplatila z této částky pouze 6 700 dlarů. Pokud by podobný transport potřebovala i Danny Askiniová infikovaná koronavirem, celkové náklady na její léčbu by činily více než 70 tisíc dolarů, a čím více se epidemie šíří, tím více se takových případů se ve Spojených státech objeví.
Epidemie již není omezena na jednotlivá epicentra ve velkých městech, jako je New York, Seattle nebo New Orleans. Virus se probíjí z pobřeží do vnitrozemí. V Coloradu již nemocnicím docházejí masky a ochranné oděvy. To, co se tam posílá z národního fondu pomoci, stačí na jeden den.
Jeden z pěti lidí v USA je ze Střední nebo Jižní Ameriky. V této populaci mají občané mnohem nižší zdravotní pojištění, než ostatní Američané. Testy na koronavir zdarma tedy mohou být velkou podporou pro Colorado, což by alespoň trochu umožnilo vyhladit některé z nejvíce ohrožujících mezer v americkém zdravotnickém systému.
Unikátní pokus v tomto smyslu je nyní organizován v lyžařském středisku Colorada v Telluride. Místní biotechnologická společnost má v úmyslu poskytnout všem 8 500 obyvatelům dobrovolné testy na koronavirus zdarma. Telluride bude tedy prvním místem ve Spojených státech, které poskytne lékařský test pro celou populaci. Podobná metoda v italské obci Vaud snížila šíření infekce o 90%, uzavřel Handelsblatt.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi