NĚMECKO/UKRAJINA: Vyplývá to ze zprávy vědecké služby Bundestagu, o níž informovaly noviny „Redaktionsnetzwerk Deutschland“. Podle zprávy panuje shoda, že západní dodávky zbraní nejsou podle mezinárodního práva považovány za vstup do války – pokud se člověk neúčastní bojových operací.
Pokračuje však slovy: „Ale kdyby kromě dodávky zbraní byl i výcvik vojáků konfliktních stran nebo výcvik na dodaných zbraních, tak by už uvedená země, poskytující i výcvik přestává být neválčící stranou.“
Právní status „nebojovnosti“ nahradil v mezinárodní právní praxi v posledních desetiletích „tradiční neutralitu“, aby bylo možné podle expertů podporovat napadené státy – jako je v současnosti Ukrajina – dodávkami zbraní a penězi. Dvanáctistránková zpráva vědecké služby, která má radit členům Bundestagu, nese název „Právní otázky vojenské podpory Ukrajiny ze strany států NATO mezi neutralitou a účastí v konfliktu“.
Zpráva vznikla v březnu, tedy před rozhodnutím spolkové vlády a Bundestagu dodat německé tanky přímo Ukrajině a zároveň vycvičit ukrajinské vojáky v ovládání západních zbraní. Americké ministerstvo obrany v pátek uvedlo, že americká armáda již cvičí ukrajinské vojáky na zbraňových systémech. Výcvik probíhá na amerických vojenských základnách v Německu po konzultaci se spolkovou vládou, která pomáhá s koordinací a organizací.
Ministryně obrany Christine Lambrechtová (SPD) v úterý na vojenské konferenci v Ramsteinu také uvedla, že Bundeswehr se spolu s USA a Nizozemskem podílí na výcviku ukrajinských vojáků na německé půdě.
Levice v Bundestagu to kritizovala jako německý vstup do ukrajinské války: „Semaforová koalice a Unie mají Německo s rozhodnutím Bundestagu dodat těžké zbraně na Ukrajinu také umožní výcvik ukrajinským vojákům v Německu nebo na území NATO, tz. výcvik vojáků aktivní válečné strany,“ řekla Zaklin Nasticová (Die Linke) předsedkyně Výboru pro obranu, RND, s odkazem na zprávu.
„Spolková vláda vystavuje celou Evropu zcela nekontrolovatelnému nebezpečí, které v nejhorším případě může skončit i jadernou válkou, jak před pár dny varoval kancléř Scholz,“ uvedla Nasticová.
Scholz několikrát řekl, že se chce vyhnout přímé vojenské konfrontaci s Ruskem. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková vždy dávala najevo, že rozmístění západních jednotek v bojové zóně je podle mezinárodního práva rozhodující pro neválčení. Ve zprávě se uvádí, že by se počítaly i bojové operace z území NATO – například start stíhaček s ukrajinskými piloty.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi