Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: „Začátek novodobého peněžního nevolnictví,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda před zavedením digitálních peněz, CBDC (central bank digital currencies). S jejím přijetím hrozí například vznik systému sociálních kreditů. Příznivcem CBDC není ani ekonom Dominik Stroukal. Evropská centrální banka se aktuálně výzkumem digitálního eura zabývá. Tuto skutečnost Stroukal považuje za důležitý bod, který stojí za zvážení v české debatě o přijetí eura. A vyzývá Čechy: „Používejte hotovost a k zavádění digitální měny nebude důvod.“
„S digitálními penězi CBDC bude stát postupně moci svévolně danit lidem úspory, a to nastavením mohutného záporného úročení,“ varoval Kovanda skrze sociální síť X. „Třeba až –50 % ročně.“
Vláda by byla schopná u peněz zavést expirační lhůtu. „Bude také moci u peněz zavádět expirační lhůtu. Bude moci lidem diktovat a zakazovat nákup konkrétního zboží či služby,“ napsal ekonom a příkladně nastínil, že například kdo překročí limit pro uhlíkovou stopu, nebude si moci koupit letenku.
Trump just gave full credit to Vivek for alerting him as to the dangers of a CBDC
He proceeds to promise that he will never allow for one to be created
This is really good news. A CBDC would lead to complete financial tyranny. pic.twitter.com/StMUixt9ct
— Clint Russell (@LibertyLockPod) January 23, 2024
„Jako váš prezident nikdy nedovolím vytvoření digitální měny centrální banky,“ řekl Trump v New Hampshiru s odkazem na kandidáta Viveka Ramaswamyho, který je příznivcem kryptoměn a kritika CBDC. Po špatném výsledku v Iowě svou kampaň pozastavil.
„Digitální měna centrální banky je podle mého názoru hrozbou pro svobodu v této zemi,“ řekl Ramaswamy v úterním rozhovoru pro Bloomberg. „Vytváří mechanismus, díky němuž může vláda vymazat váš bankovní účet nebo vaše dolary, pokud uděláte nebo řeknete něco, co vláda neschvaluje.“
CBDC neboli digitální peníze centrálních bank v podstatě znamenají :
1) zánik hotovosti a s ní spjaté svobody
2) vznik systému sociálních kreditů
3) začátek novodobého peněžního nevolnictvíS digitálními penězi CBDC bude stát postupně moci svévolně danit lidem úspory, a to… pic.twitter.com/BUFNL3xPci
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) January 23, 2024
Kovanda s Ramaswamyho a Trumpovým postojem souhlasí. K zastavení tlaku na zavedení CBDC však jeho odmítavý postoj stačit nebude. „Je dobře, že Donald Trump, stane-li se prezidentem USA, chce CBDC blokovat. Tlak na zavedení digitálního dolaru tím ale neopadne,“ předpověděl Kovanda.
Česká národní banka se otázkou digitálních peněz zabývá už od roku 2016. V únoru roku 2021 byla vytvořena pracovní skupina, která se problematikou CBDC zabývá. Jejím hlavním cílem je monitoring a analýza aktuálního vývoje v oblasti CBDC s důrazem na možné dopady na ČNB a Českou republiku.
Podle dat od Evropské unie se vývojem digitálních měn zabývá okolo 87 zemí, které představují více než 90 % světového HDP. Devět z těchto zemí již plně zavedly digitální měnu vlastněnou státem. Například Brazílie již spustila pilotní test.
Snahy o zavedení CBDC se rozrostly po krizi vyvolané onemocněním COVID-19. Pandemie vyvolala snahu o změnu platebních zvyklostí směrem k bezkontaktním platbám kvůli strachu, že hotovostní peníze jsou prostředkem přenosu infekce. To urychlilo pokles v užívání hotovosti.
Dalším důvodem pro výzkum CBDC je však i skutečnost, že kryptoměny vyvinuté soukromými organizacemi nebo jinými neformálními komunitami – např. Bitcoin – zaznamenaly v posledních letech významný nárůst hodnoty.
Evropská centrální banka též jedná o možnosti zavedení digitálního eura. Od listopadu 2023 se podle ECB možné zavedení digitálního eura nachází v přípravné fázi.
„Cílem přípravné fáze je položit základy pro případné vydání digitálního eura. To zahrnuje dokončení souboru pravidel pro digitální euro a výběr poskytovatelů, kteří by mohli potenciálně vyvinout platformu a infrastrukturu pro digitální euro. A bude zahrnovat testování a experimentování s cílem vyvinout digitální euro, které bude splňovat požadavky Eurosystému i potřeby uživatelů,“ uvádí ECB.
Rozhodnutí o konečné emisi digitálního eura bude moci ECB zvážit až v pozdější fázi. Tedy po přijetí legislativního rámce pro digitální euro na evropské úrovni.
Výzkum CBDC jako důležitý bod při zvážení přijetí eura
Fanouškem digitální měny není ani český ekonom a expert na kryptoměny Dominik Stroukal. Krok ECB v přípravě CBDC by podle něj stál za zvážení v české debatě o přijetí eura. „E-koruna či digitální euro jsou dle mého názoru krokem špatným směrem a šel bych i tak daleko, že bych pokrok Evropské centrální banky v tvorbě CBDC považoval za důležitý bod v seznamu pro a proti přijetí eura v Česku,“ napsal v komentáři pro E15.
Dále uvedl, že důvodem pro zkoumání digitální měny v některých zemích je pokles podílu hotovosti tak nízko, že se v těchto zemích jednoduše nevyplatí distribuovat. Pokud nicméně vláda po svých občanech požaduje užívání peněz, třeba k placení daní, měla by nějaké zajistit. „A pokud tu fyzickou nikdo nechce, tak nabídne digitální hotovost. Není anonymní, ale to centrální banky vědí, a dokonce hledají způsob, jak anonymitu u CBDC zajistit, jen to technicky není snadné,“ napsal ekonom Stroukal.
Toto však podle Stroukala není případem České republiky, kde podíl hotovosti neklesá a je pořád vysoký.
CBDC by zde mohla sloužit i jako nástroj měnové politiky. „Pokud by totiž byla vysoká inflace a my jsme měli vedle bank otevřené účty u centrální banky, mohly by nám dát vysoký úrok na spoření a odradit nás od utrácení. CBDC není nic jiného než účet otevřený u centrální banky,“ vysvětlil Stroukal.
Pro zachování anynomity lidem doporučil i nadále používat hotovost. „Pokud chceme anonymitu, používejme hotovost a centrální banka nemá důvod ji nahrazovat digitálními penězi.“
ZDROJ: PL
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi