Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
AFRIKA: Mali a Burkina Faso připravují obrannou strategii společně s Nigerem, kde se nedávno moci chopila armáda. Reagují tím na páteční prohlášení Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), podle kterého blok stanovil datum vojenské intervence v Nigeru v případě, že selže diplomatické úsilí o obnovení pořádku. Informovala o tom agentura DPA. Současně Spojené státy americké dávají dohromady plány pro případné stažení se ze dvou dronových a protiteroristických základen v Nigeru. V sobotu odpoledne přistála v nigerské metropoli delegace ECOWAS, která měla za cíl ještě se pokusit diplomatickou cestou zabránit ozbrojenému střetu. V metropoli se šíří navíc spekulace, že právě v době přistání delegace vypukla v prezidentském paláci vzpoura kvůli nevyplacenému žoldu a vůdce pučistů uprchl. Žádné agentury však tyto „zprávy“ dosud nepotvrdily.
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se v pátek sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“, uvedla v noci na sobotu nigerská státní televize.
Mali a Burkina Faso údajně posílají do Nigeru na pomoc juntě svá vojenská letadla Super Tucano.
Niger coup leader warns against 'foreign' intervention | Live Discussion | WION#Canada #war #Germany #Niger #France
https://t.co/QuY6QZk09l— Brenda Whitmore (@whitmore_b97995) August 19, 2023
Mezitím údajně v Nigeru tisíce místních lidí požadují po vládnoucí juntě zbraně, aby se mohly postavit avizované intervenci.
#Niger: Des milliers de civils nigériens venus réclamer des armes pour defendre leur pays en cas d'invension armée de la #CEDEAO.#kebetu pic.twitter.com/1jq8EG7b6F
— Couly Casse (@LimitAfrica) August 19, 2023
Odpoledne navíc tisíce nigerských žen v ulicích Niamey demonstrují, aby francouzští vojáci opustili Niger.
🚨Des centaines de milliers de femmes Nigériennes dans la rue de Niamey aujourd'hui pour dire Non à la France et de quitter le territoire Nigérien.👇‼️ pic.twitter.com/ldBX4nUacW
— Africaguinee.com (@Africaguinee) August 19, 2023
V západoafrických státech Mali a Burkina Faso jsou podobně jako v Nigeru u moci vojenské junty. Armáda v Mali vládne od května 2021, v sousedním Burkina Fasu od září 2022. Všechny tři bývalé francouzské kolonie, které se v posledních letech potýkají s nárůstem džihádistického násilí, jsou rovněž členy ECOWAS. Bamako a Ougadougou ovšem mají kvůli svým vojenským vládám pozastavené členství a už dříve se proti možné intervenci v Nigeru vymezily.
ECOWAS ve čtvrtek a v pátek v Ghaně pořádal schůzku nejvyšších armádních představitelů zemí bloku. Komisař ECOWAS pro politické záležitosti, mír a bezpečnost Abdel-Fatau Musah nejprve uvedl, že země jsou připraveny na vojenskou intervenci v Nigeru, pokud všechny ostatní možnosti selžou. V pátek večer pak řekl, že je stanoveno i datum, které však neupřesnil.
Cílem intervence by podle Musaha bylo obnovení ústavního pořádku v Nigeru, a to v co nejkratší době. Na sobotu je přitom plánovaná další diplomatická mise ECOWAS do Nigeru, ačkoliv předchozí pokusy o její přijetí nigerská junta odmítla.
V sobotu přijela do Nigeru západoafrická delegace ECOWAS, aby se pokusila o nové diplomatické zprostředkování s vojáky a odvrátila hrozící ozbrojené střetnutí.
Západoafrická delegace se podle zdrojů AFP v sobotu setkala se svrženým prezidentem Mohamedem Bazoumem.
#Niger: An ECOWAS delegation led by Gen. Abdulsalami Abubakar has arrived in Niamey for the second time since after the coup.
Also on the delegation is the Sultan of Sokoto, Muhammadu Sa'ad Abubakar CFR. The Prime Minister of Niger, Lamine Zeine welcomed them to Niamey. pic.twitter.com/N6f2ruRPPj
— Nacha Bawa Waziri (@IAmHonNBW) August 19, 2023
Spojené státy americké dávají nyní dohromady plány pro případné stažení se ze dvou dronových a protiteroristických základen v Nigeru. V rámci plánů se uvažuje o přesunu základen do některé z Americe nakloněných zemí Sahary a Sahelu. Píše o tom agentura AP.
Generál James Hecker z amerického letectva v pátek uvedl, že vláda prezidenta Joea Bidena zatím o stažení vojáků, vybavení a diplomatů nerozhodla, stejně tak Američané nebyli k odchodu zatím vyzváni. Ztráta základen by měla „pochopitelně vliv“ na potírání terorismu v regionu, uvedl Hecker. „Samozřejmě doufáme, že dojde k mírumilovnému diplomatickému řešení a že nebudeme muset odcházet,“ řekl Hecker.
Vojáci se v Nigeru chopili moci 26. července, kdy svrhli demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. Ultimátum ECOWAS, aby prezidenta do 6. srpna vrátila do úřadu, junta nevyslyšela a minulou neděli naopak oznámila, že chce Bazouma stíhat za velezradu a ohrožení bezpečnosti země.

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi