JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Norské pohřební ústavy žádají stát o podporu, protože letos byl pokles počtu nebožtíků až o 13 procent menší, než v minulých letech. Podobná situace je i v dalších evropských zemích.

NORSKO: Zatímco země naplno zasažené pandemií koronaviru řešily přeplněné márnice, Norsko díky včasným opatřením řeší problém opačný. Pohřební ústavy v zemi žádají vládu o pomoc, protože během bezpečnostních opatření lidé celkově umírali méně a počet pohřbů rapidně klesl. Norsko mělo v květnu 2020 o šest procent méně úmrtí než v květnu 2019 a v červnu o 13 procent méně.

Firma Landes Begravelsesbyra (pohřební ústav Lande) již tři generace pečuje o mrtvé a ještě nikdy nemusela žádat stát o pomoc.

„Když byla uložena opatření proti koronavírusu, ukázalo se, že to nejen zlomilo záda koronavírusu, ale také jiným virům,“ řekl Erik Lande vedoucí rodinného podniku na jihu země.

„Tolik, že někteří ze starých a nemocných lidí, kteří by za normálních okolností zemřeli, jsou stále tu,“ dodal.

 

Norway: anti covid measures affect funeral services because of declini

Obvykle firma zpracovává asi 30 pohřebů za měsíc, ale po zavedení opatření v březnu to kleslo na méně než deset v následujících týdnech.

Návrat k normálu

Z asi 573 000 úmrtí souvisejících s COVID-19 na celém světě bylo v Norsku zaznamenáno pouze 253 úmrtí a tento týden země uvedla, že nemá žádné pacienty s COVID-19 na ventilátorech a pouze hrstku v nemocnici.

Pravděpodobně se zdá, že díky izolaci starších osob a sociálním odstupům klesla úmrtnost.

V hlavním městě Oslo získala Verd Begravelsesbyra téměř 37 000 korun vládní podporu, protože její obchodní model byl narušen.

„Po vypuknutí koronaviru se mnoho zákazníků obřadu vzdalo,“ řekl ředitel Henrik Tveter a dodal, že obřad představuje 60 až 70 procent ceny pohřbu .

Částečně to bylo volbou omezit šíření nemoci, ale také kvůli omezením počtu účastníků uloženým úřady a některé kaple jsou příliš malé na sociální distancování.

Fear, desperation, anger and stress: The emotions of undocumented ...

V Alesundu na západě Norska zkrátila Alfa Begravelsesbyra pracovní dobu svých pěti zaměstnanců a po 70% poklesu příjmů mezi březnem a květnem musela požádat o vládní pomoc.

Ale majitel Odd Sverre Oie, stejně jako jeho kolegové, věřil, že se věci znovu poněkud znormalizují, když se společnost znovu otevře.

„Víme, že vzhledem k věkové pyramidě letos v Norsku zemře určitý počet lidí,“ uvedl.

„Takže sklz pravděpodobně dostihneme na podzim, až se znovu objeví chřipka a další podobné nemoci.“

Oficiální čísla ukazují, že Norsko má 9 001 potvrzených případů a 253 úmrtí, přičemž do nemocnice bylo někdy přijato méně než 1 000 lidí.

I v nejhorším týdnu krize na konci března bylo na intenzivní péči přijato pouze 16 osob.

Více než polovina z 253 obětí byly lidé ve věku 80 a více let, pouze 11 z nich bylo mladších než 60 let.

Dánsko a Finsko, které mají podobné populace jako Norsko, se také těšily relativně nízkému počtu obětí s 610, respektive 329.

Švédsko, které se rozhodlo proti uzamčení a udržovalo bary a restaurace otevřené i na vrcholu pandemie, zaznamenalo 5 572 úmrtí – mnohonásobně více než skandinávští sousedé pro populaci jen dvakrát tak velkou.

Odeslat komentář