JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

OBROVSKÝ KORUPČNÝ ŠKANDÁL V BRUSELI: KOMISÁRKE STELLE KYRIAKIDES, PODPISUJÚCEJ PRE EU NEVÝHODNÉ ZMLUVY S VAKCINAČNÝMI BIG PHARMA FIRMAMI, PRIBUDLA NA SÚKROMNOM ÚČTE SUMA 4 MILIÓNY EUR. KORPORÁTNE MÉDIÁ A NEZISKOVKY VÁS O TOM POCHOPITEĽNE NEINFORMUJÚ

EU: Mainstreamové médiá rovnako ako mimovládne organizácie, ktoré tak statočne bojujú proti korupcii, solidárne mlčia, nič nevidia, nevedia a nepočujú. Príslušné orgány na Cypre, ktorého štátnou príslušníčkou je členka Európskej komisie – komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová, zistili, že na jej rodinnom účte „pristáli“ 4 milióny eur, ktoré sa snažila zamaskovať fiktívnou pôžičkou

Stella Kyriakidisová

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová

Správa cyperského Dvora auditorov však bez akýchkoľvek dôvodných pochybností konštatovala, že komisárka nebude schopná splatiť takú obrovskú sumu ani zo svojho platu, ani z iných zdrojov, takže ide o chabú obranu na zakrytie korupcie, ktorú zvolila po jej zadržaní.

Na Cypre sa pracuje s verziou, že tieto 4 milióny eur sú od farmaceutických spoločností za podpísanie nie obojstranne výhodných zmlúv, pretože novinári majú k dispozícii štyri zmluvy, ktoré už verejne kolujú a ich obsah je známy.

Komisárka podpisovala zmluvy so štyrmi farmaceutickými spoločnosťami v mene členských štátov Európskej únie : 1. Pfizer, 2. Moderna ( s touto spoločnosťou podpisovala zmluvu doma na Cypre ), 3. Sanofi, 4. Janssen.

Naši mimovládni bojovníci by mali byť na poplach a domáhať sa politickej aj trestnoprávnej zodpovednosti za korupciu na takom vysokom poste Európskej únie, akým je funkcia komisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín.

Brusel mlčí, na rozdiel od Cypru to považuje iba za „podozrenie“, no a podozrenie predsa nemôže slúžiť ako dôkaz. Niekde sme to v týchto dňoch počuli, ale obrátene.

V Európskom parlamente v rámci parlamentnej  otázky jeden z poslancov napísal ešte pred týmto škandálom Výzvu na odstúpenie komisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín Stellu Kyriakides, pretože: „Existuje vážne poškodenie dôveryhodnosti európskych inštitúcií v dôsledku neprijateľného rozhodnutia umožniť utajenie zmlúv s farmaceutickými spoločnosťami, čo je v priamom rozpore so zásadami práva na transparentnosť a informovanosť, keďže ide o spoločné finančné prostriedky.

Stratégia očkovania zlyhala. Niektoré štáty pristúpili k samostatným individuálnym dohodám s farmaceutickými spoločnosťami – teda mimo mandátu zvereného štátmi Komisii, čím sa oslabila účinnosť koordinovaného riadenia a vytvorila sa nerovnováha v distribúcii.

Vzhľadom na uvedené je vhodné, aby komisárka EÚ pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová odstúpila, aby sa ihneď pristúpilo k zabezpečeniu riadneho fungovania a riadenia stratégie dodávania vakcín do budúcnosti.

Komisárka presadzovala názor, že „Testy na COVID-19 sú stále potrebné, pretože samotné očkovanie nestačí a dala si za cieľ zvýšiť testovacie kapacity v členských štátoch EÚ a priamo pomáhať s nákupmi prostredníctvom spoločného zaobstarávania a osobitného financovania“.

Financial Times dňa 1.2.2021 napísal: „Neschopnosť EÚ dodávať vakcíny je veľkým politickým škandálom. Pre niektorých popredných politikov je to potencionálne fiasko na konci kariéry. Veľkú časť viny nesie Európska komisia, ktorá presvedčila 27 členských štátov EÚ, aby koordinovali a postavili Európsku komisiu do vedenia tohto procesu.

Pani von der Leyen považovala pandémiu za skvelú príležitosť na rozšírenie právomocí Európskej únie. Politika v oblasti zdravia bola tradične vždy z veľkej časti vyhradená pre jednotlivé národné štáty. Pani von der Leyen však oznámila, že Európska únia teraz „buduje Európsku úniu zdravotníctva“.

Táto dáma a takisto pán Josep Borell sa môžu ocitnúť v ohrození. Jeden vysoko postavený bruselský predstaviteľ hovorí: Ak je záver, že Komisia bola nekompetentná, pokiaľ ide o otázku života a smrti, je to na rezignáciu. Bavorský politik Marcus Soder obvinil Európsku komisiu z nedostatku naliehavosti a typického byrokratického postupu Európskej únie“. Toľko citát.

Nespravodlivé dodávanie a rozdeľovanie vakcín preukazuje aj skutočnosť, že napr. Malta dostáva trikrát viac očkovacích látok na populáciu ako Bulharsko a Holandsko dvakrát toľko na populáciu ako Chorvátsko. Naše východoeurópske životy nie sú také cenné, takže ani o pocitovo najbližšej vakcíne, pretože je produktom z východu, nemôžeme rozhodovať sami. Jediné šťastie, že Európska únia až tak veľmi zlyhala, že ruský Sputnik V si už nebude môcť dovoliť bojkotovať.

Odeslat komentář