Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Britská zoo (ve skotském Edinburghu) zahájila zpětné odpočítávání do odchodu pand čínských do jejich domoviny. Stane se tak brzy – možná již v prosinci. Vstupenky si můžete objednat na speciální stránce, kde jsou uvedeny i nejčastější dotazy naštvaných návštěvníků. Včetně tohoto: proč odcházejí?
Odpověď je důrazně zbavena podtextu politiky: smlouva byla na deset let, během pandemie ji měli prodloužit – to je vše. Ale každý chápe, že existuje politika, a ještě jaká. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že tento měsíc opustily čínské pandy také Spojené státy (ZOO hlavního města) a na jejich místě nejsou vidět žádní nástupci, tak jako je tomu i u Britů.
Zde je třeba připomenout, že dnešní Peking navazuje na dlouholetou imperiální tradici obdarování párem pand sousedních království jako symbol míru a přátelství. Opravdu je těžké si představit neagresivnější zvíře. Navíc je tak vzácné, že to současné čínské úřady opravdu velmi neradi předávají: mluví se o jejich služební cestě, dočasném pobytu, po kterém se zvířata vrátí, a pokud mají potomky, patří také čínskému státu.
Pandí diplomacie se dnešnímu Pekingu podařila velkolepě. Kolem těchto zvířat vznikl skutečný celosvětový kult, který značně usnadnil povinnou výstavbu obrovského pavilonu s umělým klimatem pro ně – a tak dále v každé zemi, které byly dočasně darovány. Je těžké vysvětlit, proč a čím jsou tapíři nebo orangutani horší, ale faktem je: máme před sebou nejvzácnější a nejuctívanější zvíře na světě, které se zároveň stalo symbolem Číny místo moudrého, ale velmi zubatého a nebezpečného draka.
A je naprosto jasné, že odchod chlupatých zvířátet bez vyhlídek na náhradu je signálem Pekingu pro viníky. Signál je ale v čistě pandském stylu, neagresivní, i když dobře zapamatovatelný. A dostává se velmi snadno k široké veřejnosti: vaše úřady se chovají nesprávně – a jste zůstávejte bez naší milosti.
Dalo by se dokonce říci, že máme před sebou nejelegantnější případ světové praxe zavedení sankcí, které nepoškodily žádnou stranu, ale vyslaly signál ohledně morálky a slušnosti. Zápaďáci se pokusili mimo jiné o něco podobného s Ruskem (hysterické stažení některých značek z ruského trhu), ale výsledek, kterého se dočkali, je známo jaký – od nepochopení až po opovržení z naší strany. Ale odvolání pand je jako odvolání ambasadorů, ale vážnější, protože široká veřejnost ví o velvyslancích málo, ale o pandách – hodně.
Nyní se podívejme, co na toto téma řekl čínský vůdce Si Ťin-pching v San Franciscu v projevu na večeři se zástupci organizací spřátelených s Čínou. Tady to je: mnoho Američanů, zejména dětí, se nechtělo rozloučit s pandami a přišlo se do ZOO rozloučit. Kaliforňané by je také rádi viděli vracet se. Pandy jsou dlouho vyslanci přátelství mezi národy obou zemí a Čína je připravena pokračovat ve spolupráci se Spojenými státy na zachování tohoto vzácného druhu, aby reagovala na touhu Kaliforňanů prohloubit přátelské vazby mezi národy.
No a také dodal, že pro dvě země není možné, aby se k sobě otočily zády – to není varianta. Musíme budovat korektní a vzájemně se respektující vztahy. To vše je samozřejmě politika. Ve skutečnosti je to podstata čínské politiky vůči Spojeným státům.
Reakce americké (a britské) strany jsou odlišné. Zde je publikace v USA s titulkem, který se zhruba překládá jako „Dobrou cestu, pandy“ (a vítr vám pod ocas). Autor uvádí, že žije deset minut chůze od té stejné ZOO ve Washingtonu , ale nikdy se nesklonil k tomu, aby se podíval na čínský pár. A co to je: televizní kamery, včetně helikoptér, doprovázely odjezd mírových vyslanců domů – ano je to ostuda, hanba.
„Ve skutečnosti jsem ani tak moc nechtěl“ je typická a patetická reakce vážně uraženého člověka, kterému je něco odebráno. Pokud se budeme bavit o shrnutí výsledků diplomatické sezóny 2023 mezi Čínou a Západem, je situace jasná: Západ musí uznat, že se nepodařilo zpomalit rozvoj asijského giganta a jeho přeměnu v jedno z alternativních center globálního vlivu. Vyvinout novou politiku pro vztahy s Čínou a zbytkem nezápadního světa bude trvat dlouho a bude to pro USA bolestné. Bude to těžké a může to vyžadovat změnu vládnoucích elit a následně změnu tónu propagandy, ale všechny ostatní možnosti (kromě totální války) už byly vyzkoušeny. Čína mezitím počká, s ní je vše v pořádku.
A prozatím síla pandy spočívá v její nepřítomnosti.
AUTOR: Dmitrij Kosyrev
Zpracoval: Peter008/Pokec24
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi