JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

OSN dôrazne varovala Izrael pred anektovaním časti Predjordánska

BLÍZKY VÝCHOD: Osobitný vyslanec OSN pre Blízky východ Nikolaj Mladenov vo štvrtok varoval Izrael, aby neanektoval časti Predjordánska, keďže takýto krok by bol „ničivou ranou“ pre medzinárodným spoločenstvom podporované dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Informovala o tom agentúra AFP.

Mladenov počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá rokuje o otázkach konfliktu medzi Palestínčanmi a židovským štátom pravidelne raz za mesiac, vyzdvihol „inšpiratívne príklady spolupráce“ oboch strán v boji s pandémiou nového koronavírusu SARS-aCoV-2.

Vyslanec však zároveň upozornil aj na skutočnosť, že v regióne „pokračujú konfrontácie a boje“, pričom počet ich obetí stále narastá.

„Perspektíva toho, že Izrael anektuje časti okupovaného Predjordánska, je narastajúcou hrozbou,“ zdôraznil. Takýto vývoj by podľa jeho slov okrem iného znemožnil obnovenie rokovaní a „ohrozil by mierový proces v regióne“.

Anektovanie židovských osád a údolia rieky Jordán je súčasťou mierového plánu predloženého v januári tohto roku prezidentom USA Donaldom Trumpom. Palestínčania tieto jeho návrhy rozhodne odmietli. Nesúhlasia s nimi ani Liga arabských štátov a Organizácia islamskej spolupráce.

Zástancom anexie je aj úradujúci izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa v pondelok so svojím hlavným politickým rivalom Bennym Gancom dohodol na vytvorení núdzovej vlády širokej koalície, ktorá má pomôcť Izraelu zvládnuť pandémiu nového koronavírusu.

Predstavitelia palestínskej samosprávy dohodu o vzniku novej izraelskej vlády okamžite odsúdili, keďže podľa ich názoru bude budúca izraelská vládna koalícia presadzovať anexiu palestínskych ú­zemí.

Odeslat komentář