JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pandémia neskončí, pokiaľ svet nebude zaočkovaný, tvrdí Merkelová

NEMECKO: Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok 19.2.2021 vyhlásila, že „Nemecko je pripravené na novú kapitolu v transatlantických vzťahoch“. Jej slová zazneli na virtuálnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, informovala agentúra DPA.

Merkelová vo svojom prejave privítala prísľub amerického prezidenta Joea Bidena vzkriesiť vzťahy medzi Washingtonom a jeho európskymi partnermi. Kancelárka taktiež povedala, že medzinárodné spoločenstvo potrebuje spoločný program na rokovania s Čínou, ktorú označila za konkurenta i partnera.

V poradí 57. Mníchovská bezpečnostná konferencia sa pre „pandémiu“ ochorenia COVID-19 konala vo virtuálnom formáte a len jeden deň.

Na summite sa preberala aj pandemická situácia a klimatická kríza.

Medzi účastníkmi boli okrem Bidena a Merkelovej aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, generálny tajomník OSN António Guterres, šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus či zakladateľ Microsoftu Bill Gates.

„Nemecko a ďalšie bohaté krajiny možno budú musieť okrem peňazí dať aj nejaké svoje vlastné zásoby vakcín rozvojovým krajinám, pretože pandémiu koronavírusu ukončí iba očkovanie na celom svete,“ uviedla v piatok kancelárka Angela Merkelová.

Novinárom povedala: „Pri svojom vystúpení som zdôraznila, že pandémia sa neskončí, pokiaľ nebudú zaočkovaní všetci ľudia na svete.“

Merkelová uviedla, že nový americký prezident Joe Biden už posilnil medzinárodnú spoluprácu: „Najmä zmena vlády v Spojených štátoch amerických posilnila multilateralizmus.“

Pokiaľ ide o diplomaciu ohľadne iránskej jadrovej dohody z roku 2015, Merkelová povedala: „Pokúsim sa prinajmenšom o nový impulz do rokovaní … teraz sa musíme uistiť, že nevznikne problém.“

Iránsky minister zahraničia uviedol, že po zrušení amerických sankcií „okamžite zvráti“ kroky v rámci svojho jadrového programu, čím reaguje na počiatočnú ponuku Washingtonu na oživenie rozhovorov s Teheránom zameraných na obnovenie jadrovej dohody z roku 2015.

Odeslat komentář