JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pellegrini pozastavil kšefty SNS za takmer miliardu eur

Nekonečná korupcia politikov. To, čo vie celé Slovensko, dostalo sa do uší aj predsedovi vlády Pellegrinimu. Alebo je v tom niečo iné? Rozhodnutie šéfa vládneho kabinetu prichádza krátko po tom, ako tendre začal preverovať Úrad pre verejné obstarávanie.

Približne miliarda eur. To je suma, o ktorú sa hrá v najnovšom spore medzi ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) a predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

Predseda vlády nedávno zaskočil svojho koaličného partnera, keď odmietol zaradiť tri veľké nákupy rezortu obrany na rokovanie vlády. Či ide o definitívne rozhodnutie, nie je ale isté.

„Vzhľadom na aktuálny stav obstarávania veľmi citlivo zvážime, či sa ešte vôbec týmto materiálom v tomto volebnom období zaoberať,“ citovala RTVS odkaz premiéra Pellegriniho.

Ministerstvo obrany pritom malo ešte veľké plány. Chcelo nakúpiť 80 osemkolesových obrnených transportérov za viac ako 400 miliónov eur či transportéry 4×4 za podobnú sumu. Ďalších 150 miliónov eur malo ísť na radary.

Rozhodnutie šéfa vládneho kabinetu prichádza krátko po tom, ako tendre začal preverovať Úrad pre verejné obstarávanie. A výhrady má samozrejme aj opozícia.

Netransparentné a nekompatibilné

Všetky tri nákupy vojenskej techniky sú pripravené netransparentne, tvrdí Jaroslav Naď, expert na obranu opozičného hnutia OĽaNO. Podľa neho by mala urobiť rozhodnutie o týchto obstarávaniach až nová vláda.

Naď poukazuje na výhrady, ktoré smerujú k osemkolesovým transportérom Vydra, ktoré si nechalo ministerstvo obrany postaviť od fínskej Patrie. Podľa experta OĽaNO ale nespĺňajú parametre, aby mohli byť zapojené do výzbroje ťažkej brigády.

„Vyhodíme tak 417 miliónov eur za vec, ktorá nie je v súlade s potrebami, ktoré sme definovali v rámci aliancie,“ povedal Naď pre Aktuality.sk

Iný problém vidí pri hľadaní dodávateľa vozidiel 4×4. Podľa Naďa nastavil Gajdošov rezort obrany svoje požiadavky tak, že ich dokáže splniť iba jedno vozidlo.

„Je to vozidlo Gerlach, ktoré je iba prototyp a nie je nikde na svete zavedené,“ upozorňuje Naď.

Hrnko vidí záujmy lobistov. Aj z koalície

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) napriek rozhodnutiu predsedu vlády hovorí, že nevidí žiadnu prekážku, aby boli tieto nákupy dokončené terajšou vládnou garnitúrou.

Presviedča, že sa tak zlepší aj zamestnanosť, keďže sa na vývoji vozidiel majú podieľať aj domáce firmy.

„Ozbrojené sily potrebujú novú techniku. Nejakým spôsobom sa to bude musieť riešiť,“ skonštatoval pre Aktuality.sk.

Hrnko zároveň odmieta slová o netransparentnosti či nekompatibilnosti obrnených vozidiel, ktoré chce rezort obrany zaobstarať. „To je hlúposť,“ vyhlásil.

Poslanec SNS pre Aktuality.sk tiež naznačil, že pri rozhodovaní o budúcnosti armádnych nákupov mohli zohrať svoju úlohu aj záujmy niektorého z koaličných partnerov. Špecifikovať ich ale nechcel.

„Už teraz je veľa lobistických záujmov. (…) Aj v rámci našich koaličných partnerov sú ľudia, ktorí by radi predali svoje nepotrebné súčiastky armáde Slovenskej republiky. SNS túto paradigmu zmenila a preto sú na nás mnohí kamaráti veľmi nahnevaní,“ poznamenal Hrnko.

Ministerstvo obrany svoj doterajší postup obhajuje. Hovorkyňa rezortu Danka Capáková tvrdí, že vyvíjajú maximálne úsilie pre nevyhnutnú modernizáciu ozbrojených síl. A to v súlade s dokumentmi schválenými vládou.

„O zaradení týchto materiálov na rokovanie vlády ministerstvo obrany nerozhoduje, avšak v prípade, že sa tak stane (…), minister obrany je pripravený ich obhájiť,“ dodala pre Aktuality.sk.

Čo chcelo nakupovať ministerstvo obrany?

• 424 kusov vozidiel 4×4 za viac ako 400 miliónov eur,
• 81 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 za viac ako 400 miliónov eur,
• 17 kusov 3D radarov za viac ako 150 miliónov eur.

Zdroj: Infovojna.sk

Odeslat komentář