Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Kríza americkej národnej moci sa začala. Americká ekonomika sa prevracia a západné finančné trhy potichu panikária . Cenné papiere kryté hypotékami a americké štátne dlhopisy, pod vplyvom rastúcich úrokových sadzieb, strácajú svoju hodnotu.
Povestné „ vibrácie “ trhu – pocity, emócie, presvedčenia a psychologické sklony – naznačujú, že v americkej ekonomike prebieha temný obrat.
Americká národná moc sa meria rovnako americkou vojenskou schopnosťou, ako aj ekonomickým potenciálom a výkonom. Rastúce uvedomenie si, že americká a európska vojensko-priemyselná kapacita nedokáže držať krok s ukrajinskými požiadavkami na muníciu a vybavenie, je hrozivým signálom, ktorý treba vyslať počas zástupnej vojny, o ktorej Washington trvá na tom, že jeho ukrajinský zástupca víťazí.
Zdá sa, že operácie ruskej ekonomiky na juhu Ukrajiny úspešne rozbili útočiace ukrajinské sily s minimálnymi nákladmi na ruské životy a zdroje. Zatiaľ čo ruská implementácia opotrebovacej vojny fungovala skvele, Rusko zmobilizovalo svoje rezervy mužov a vybavenia, aby postavilo sily, ktoré sú o niekoľko veľkostí väčšie a podstatne smrteľnejšie ako pred rokom.
Obrovský ruský arzenál delostreleckých systémov vrátane rakiet, rakiet a bezpilotných lietadiel spojených s nadzemnými monitorovacími platformami premenil ukrajinských vojakov bojujúcich o udržanie severného okraja Donbasu na vysunuté ciele. Koľko ukrajinských vojakov zahynulo , nie je známe, no podľa jedného z najnovších odhadov bolo od začiatku vojny zabitých v boji 150 000 až 200 000 Ukrajincov, zatiaľ čo iný odhaduje okolo 250 000.
Neželaná vojna s Ruskom
Vzhľadom na do očí bijúcu slabosť pozemných, vzdušných a protivzdušných obranných síl členov NATO by neželaná vojna s Ruskom mohla ľahko priviesť státisíce ruských vojakov k poľskej hranici , východnej hranici NATO. Toto nie je výsledok, ktorý Washington sľúbil svojim európskym spojencom, ale teraz je to reálna možnosť.
Na rozdiel od oklieštenej a ideologicky riadenej zahraničnej politiky Sovietskeho zväzu a jej vykonávania si súčasné Rusko šikovne pestuje podporu svojej veci v Latinskej Amerike, Afrike, na Strednom východe a v južnej Ázii. Skutočnosť, že ekonomické sankcie Západu poškodili americkú a európsku ekonomiku a zároveň zmenili ruský rubeľ na jednu z najsilnejších mien medzinárodného systému, sotva posilnila globálne postavenie Washingtonu.
Bidenova politika násilného zatlačenia NATO k ruským hraniciam vytvorila silnú zhodu bezpečnostných a obchodných záujmov medzi Moskvou a Pekingom, ktorá priťahuje strategických partnerov v južnej Ázii, ako je India, a partnerov, ako je Brazília, v Latinskej Amerike.
Globálne ekonomické dôsledky pre vznikajúcu rusko-čínsku os a ich plánovanú priemyselnú revolúciu pre približne 3,9 miliardy ľudí v Šanghajskej organizácii spolupráce (SCO) sú hlboké. Stručne povedané,
vojenská stratégia Washingtonu oslabiť, izolovať alebo dokonca zničiť Rusko je kolosálnym zlyhaním a neúspech stavia zástupnú vojnu Washingtonu s Ruskom na skutočne nebezpečnú cestu.
Aby sme pokračovali, nenechajúc sa odradiť ukrajinským zostupom do zabudnutia, ignoruje tri metastázujúce hrozby:
- Trvalo vysokú infláciu a rastúce úrokové sadzby, ktoré signalizujú ekonomickú slabosť. (Prvý krach americkej bankyod roku 2020 je pripomienkou finančnej nestability USA.)
- Hrozba pre stabilitu a prosperitu v európskych spoločnostiach, ktoré sa už zmietajú v niekoľkých vlnách nechcených utečencov/migrantov.
- Hrozba širšej európskej vojny.
Súperiace frakcie v Bielom dome
Vo vnútri prezidentskej administratívy vždy existujú súperiace frakcie, ktoré naliehajú na prezidenta, aby prijal konkrétny postup. Vonkajší pozorovatelia len zriedka vedia s istotou, ktorá frakcia má najväčší vplyv, ale v Bidenovej administratíve sú postavy, ktoré sa snažia dostať z angažovanosti na Ukrajine mimo.
Dokonca aj minister zahraničných vecí Antony Blinken, zúrivý zástanca zástupnej vojny s Moskvou, uznáva, že požiadavka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu Západ pomohol znovu dobyť Krym, je pre Putina červenou čiarou, ktorá môže viesť k dramatickej eskalácii z Moskvy.
Ustúpiť od zhubných a hlúpych požiadaviek Bidenovej administratívy na ponižujúce stiahnutie Ruska z východnej Ukrajiny pred zvolaním mierových rokovaní je krokom, ktorý Washington odmieta urobiť.
Napriek tomu to treba brať. Čím vyššie úrokové sadzby rastú a čím viac Washington míňa doma aj v zahraničí na stíhanie vojny na Ukrajine, tým viac sa americká spoločnosť približuje k vnútropolitickým a sociálnym nepokojom. To sú nebezpečné podmienky pre každú republiku.
Zo všetkých trosiek a zmätku posledných dvoch rokov vyplýva jedna nepopierateľná pravda. Väčšina Američanov má právo nedôverovať svojej vláde a byť s ňou nespokojná. Prezident Biden pôsobí ako kartónový výrez, zástupkyňa ideologických fanatikov v jeho administratíve, ľudí, ktorí považujú výkonnú moc za prostriedok na umlčanie politickej opozície a udržanie si trvalej kontroly nad federálnou vládou.
Američania nie sú hlupáci. Vedia, že členovia Kongresu očividne obchodujú s akciami na základe dôverných informácií, čím vytvárajú konflikty záujmov, ktoré by väčšinu občanov dostali do väzenia. Vedia tiež, že od roku 1965 ich Washington viedol k sérii neúspešných vojenských zásahov, ktoré vážne oslabili americkú politickú, ekonomickú a vojenskú moc.
Príliš veľa Američanov verí, že od 21. januára 2021 nemajú žiadne skutočné národné vedenie.
Je najvyšší čas, aby Bidenova administratíva našla rampu určenú na vymanenie Washingtonu, DC., z jeho zástupnej ukrajinskej vojny proti Rusku.
Nebude to ľahké. Liberálny internacionalizmus alebo vo svojom modernom prevedení „moralizujúci globalizmus“ robí obozretnú diplomaciu náročnou, ale teraz je ten správny čas. Vo východnej Európe jarné dažde predstavujú pre ruské aj ukrajinské pozemné sily more blata, čo výrazne bráni pohybu.
Ale ruské vrchné velenie sa pripravuje zabezpečiť, že keď zem vyschne a ruské pozemné sily zaútočia, operácie dosiahnu jednoznačné rozhodnutie, ktoré dá jasne najavo, že Washington a jeho stúpenci nemajú šancu zachrániť umierajúci režim v Kyjeve. Odvtedy budú rokovania mimoriadne náročné, ak nie nemožné.
AUTOR: Douglas Macgregor
Překlad: S.S.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi