JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pod rúškom pandémie a núdzového stavu – bez výberovej aukcie – sa v Bratislave potichu pripravuje prvá 5G sieť! Zaujímajú niekoho dopady na zdravie obyvateľstva?

SLOVENSKO: Pod rúškom pandémie a núdzového stavu, sa aj bez aukcie frekvencií, zavádza 5G sieť na Slovensku. S pilotnou prevádzkou novej siete pre bežných zákazníkov, začína mobilný operátor O2. Urobí tak v štyroch mestských častiach Bratislavy vo veľmi krátkom čase. Už nejaký čas sa obyvateľom bratislavskej Petržalky zobrazovala, pri manuálnom vyhľadávaní siete, dostupnosť 5G. Spoločnosť O2 potvrdila, že využije frekvencie, ktoré už má. Nebude čakať na výsledky a dokončenie dôležitej štátnej aukcie frekvencií vhodných pre 5G. V nej krajina rozdelí licencie k 700 MHz frekvenčnému pásmu, čo sa má stať do pár mesiacov. O ďalších detailoch poskytol technický riaditeľ O2 Juraj Eliáš interview pre Živé.sk. Operátor chce o teoretickej maximálnej rýchlosti informovať pri jej spustení. Už od minulého roka bola v Banskej Bystrici spustená mini 5G sieť, ktorú prevádzkuje 4ka. Pokrýva len pár stoviek metrov štvorcových. O2 ponúkne výrazne vyššie pokrytie a to hlavne v husto obývaných lokalitách.

Juraj Eliáš v rozhovore uviedol: „5G už máme spustenú, zatiaľ ako testovaciu prevádzku v rámci výberového konania na dodávateľa siete pre celé Slovensko. V rámci toho prebieha test so štyrmi dodávateľmi. Je to dlhodobá záležitosť a test je zameraný na množstvo parametrov. Sledujeme implementáciu funkcií, kombináciu frekvenčných pásiem, vplyv technológie Massive MIMO (smerovanie antén) na rýchlosť a pokrytie, ako funguje beamforming (efektívnejšie smerovanie signálu na klienta), využitie dynamického zdieľania spektra a samozrejme podporu mobilných zariadení.“

„V Bratislave máme štyri testovacie oblasti. Je to v Petržalke, ale aj v Dúbravke, v Ružinove a Karlovej Vsi. Máme vždy oblasť, kde je nainštalovaná nejaká technológia a každá z nich samozrejme podporuje aj 5G.“ Práve v týchto štyroch lokalitách O2 plánuje spustiť komerčnú prevádzku 5G siete „už čoskoro“.

Na informácie o spustení pokusnej prevádzky 5G v Bratislave reagovali predstavitelia iniciatívy Stop 5G na Slovensku, ktorí hovorcovi Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Romanovi Vavrovi poslali nasledovné otázky:

– Bol telekomunikačný úrad o tomto testovaní informovaný?
– O aké lokality sa presne jedná?
– V akej blízkosti sú jednak od najbližších obytných domov a jednak od školských zariadení?
– Boli informovaní mestský úrad a obyvatelia dotknutého územia?
– Bola informovaná RÚVZ?
– Zisťuje sa zdravotný dopad na obyvateľstvo?
– Kto z oficiálnych inštitúcií dal povolenie na testovanie?
 – Kto bude vyhodnocovať výsledky testovania? Na základe akých noriem?
– Ako a kto bude vyhodnocovať výsledky zdravotného dopadu na obyvateľstvo v testovanom území?
Jedna vec je samozrejme, či nové vysielanie spĺňa všetky technické parametre, ale nás zaujímajú aj dopady na zdravie obyvateľov.
Až budeme mať k dispozícii odpovede regulačného úradu, budeme vás o nich informovať.
Zdroj: https://zemavek.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář