Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Dnešního protestu na česko-slovenských hranicích se zúčastnili farmáři z České republiky, Slovenska i Maďarska. Zástupci jejich svazů vyjádřili nespokojenost se svazující byrokracií a „neudržitelnou situací“ zemědělců a vyzvali Evropskou komisi k takovým změnám, které jim umožní přežít.
Z Česka přijelo na málo frekventovaný přejezd mezi Hodonínem a Holíčem přes 100 traktorů, zatímco ze Slovenska jich dorazilo několik desítek. Maďarští farmáři přijeli osobními vozy. V době tiskové konference byl přechod asi na hodinu a půl zablokován.
Akce v Hodoníně byla hlavní z řady dnešních protestů zemědělců na hranicích. Zúčastnily se jí všechny hlavní profesní organizace – Agrární komora, Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství.
Podobné protesty probíhají dnes v 9 dalších zemích EU střední a východní Evropy. Spojujícím tématem je přebujelá byrokracie v EU a bezcelní dovozy obilovin ze zemí mimo unie.
Podpředseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš zdůraznil, že nejde o politickou akci. „Tyto naše protesty jsou absolutně apolitické. Neprotestujeme ani pro koalici, ani proti opozici. Neprotestujeme proti Evropské unii, protestujeme proti nesprávným rozhodnutím Evropské komise,“ uvedl.
„Farmář dnes, místo aby byl na poli, tak je v kanceláři. My jsme farmáři, my chceme pracovat na poli, se zvířaty, krmit Evropu.“
Kritizoval také Green Deal s jeho „nerealizovatelnými cíli“, které vypracovávají „úředníci, kteří nepoznají kravské vemeno, kteří nevědí, jak voní hnůj, protože jim smrdí“. Uvedl, že cíle Green Dealu a cesty k nim je třeba komunikovat se zemědělci a hledat náhradní řešení.
„Jsme v takové situaci, že pokud nezabijeme Zelenou dohodu, zabije ona nás.“
Farmářům se také nelíbí dovoz levných komodit z Ukrajiny, které navíc nesplňují kvalitativní požadavky EU. „V zemědělství jsem vyrůstal od pěti let. Nezažil jsem takovou situaci, kdy by nefungoval základ zemědělství, tzn. produkce obilnin a olejnin. My produkujme bezpečné suroviny a nemůžeme je prodat,“ prohlásil na tiskové konferenci Jan Doležal, prezident Agrární komory.
Podle něj jsou výkupní ceny základních surovin na úrovni socialismu, zatímco náklady stoupají závratným tempem. Od politiků Doležal očekává, že se příští týden při jednání v Evropě i ve vládě postaví za farmáře.
Rok 2024 bude pro zemědělce velmi těžký, řekl Doležal deníku Epoch Times. Od české vlády čeká, že jim proto pomůže v podobě úlev na sociálním pojištění nebo úpravě dotační politiky. „My zkrátka potřebujeme přežít, jsme přitlačeni ke zdi,“ uvedl šéf největšího uskupení zemědělského sektoru.
Ministr zemědělství by měl přijít s návrhy řešení na české úrovni do konce měsíce. Evropská rada ministrů zemědělství má projednávat agrárnictví příští týden 26. února. Zemědělci jsou odhodláni nenechat se ignorovat.
„Pokud se to politici budou snažit vysedět a takříkajíc ukecat, tak to zemědělce vyžene do ulic ještě víc, aby pochopili, že situace je velmi tristní,“ řekl Doležal.
František Winter, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, prohlásil, že nespokojenost pomohla zemědělce stmelit a postavili se tomu, „aby nás Brusel táhnul někam, kam opravdu nechceme“.
Katalin Süle z Maďarské agrární komory uvedla, že bruselští byrokrati přináší rozhodnutí, která zatěžují všechny zemědělce. Soudržnost farmářů napříč Evropou může podle ní pomoci, aby byl jejich hlas zesílen a byl slyšet až u těch, kteří v Evropě rozhodují. Doufá, „že jim z rukou vypadne pilka, která podřezává větev pod zemědělci a zemědělstvím Evropské unie“.
AUTOR: Ondřej Horecký
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi