JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Policie použila plyn proti ultralevicovým rasistům z Black Lives Matter, kterí rozbíjeli okna a podpálili budovu v Seattlu ve státe Washington

USA: Dav čítající zhruba dva tisíce lidí v sobotu prošel americkým městem Seattle ve státu Washington. Protest proti rasismu a zejména proti přítomnosti federálních agentů označila agentura Reuters za největší demonstraci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) za poslední týdny. Menší protesty se konaly také v Austinu, kde při střelbě přišla o život jedna osoba.

Demonstranti podpálili budovu v Seattlu a policie zasáhla slzným plynem.

Demonstranti podpálili budovu v Seattlu a policie zasáhla slzným plynem. 

Při protestech v Seattlu někteří demonstranti rozbíjeli okna a podpálili budoucí nápravně výchovný ústav pro mladistvé. Policie nasadila slzný plyn a zábleskové granáty, aby dav rozehnala. Tři muži zákona byli raněni, jeden z nich musel být hospitalizován, a 25 demonstrantů bylo zatčeno.

 

V Austinu se na pochod vydala asi stovka protestujících. Zdejší protesty narušila střelba, při které přišla o život jedna osoba. Podle záběrů zveřejněných na Facebooku při pochodu zaznělo několik výstřelů. Místní policie a zdravotnická služba pak na Twitteru uvedla, že při střelbě zahynul jeden člověk, nikdo další nebyl zraněn.

Podle prvních zpráv pachatel zastřelil osobu ve svém autě. Podezřelý byl zatčen, uvedla policie. Žádné další informace neposkytla s tím, že vyšetřování je na počátku.

V Louisville v Kentucky se v sobotu sešla skupina silně ozbrojených černošských demonstrantů, kteří požadovali spravedlnost pro Breonnu Taylorovou, černošku zabitou v březnu policisty, kteří vtrhli do jejího bytu. Policisté se snažili několik desítek demonstrantů s poloautomatickými zbraněmi a brokovnicemi oddělit od menší ozbrojené skupiny jejich odpůrců.

Původním impulsem neutuchající vlny protestů byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s nasazováním federálních složek.

Na síle nabývají zejména demonstrace v Portlandu, nejlidnatějším městě státu Oregon, kde protesty trvají už skoro dva měsíce. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost sem před třemi týdny vyslalo federální složky.

Během protestu v Seattlu se objevil například transparent „Federální agenti běžte domů” a lidé skandovali mimo jiné „Bez spravedlnosti není smíru”. Michaud Savage, který se demonstrace zúčastnil, uvedl, že protest vyjadřuje nespokojenost s místními úřady a s nasazením federálních agentů v Portlandu.

Odeslat komentář