Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Nový slovenský líder Robert Fico počas nedávnej predvolebnej kampane varoval, že Slovensko už nepošle „ani náboj“ na pomoc Ukrajine. Podľa bruselského POLITICO si Fico stále v sebe nesie zášť za to, ako s ním v roku 2009 zaobchádzali v Kyjeve. A divíte sa mu? Ukrajina sa vtedy na Slovensko zvysoka vykašľala. A tých prešľapov Ukrajiny bolo viacero…
Dramatický posun od výrazne proukrajinského postoja odchádzajúcej vlády je založený na veľmi vážnom dôvode, prečo Fico nemá rád Ukrajinu.
S naštartovanými kamerami strávila Tymošenková 20 minút nadávaním Ficovi
Všetko sa datuje do roku 2009, keď bol Fico premiérom Slovenska. Dňa 7. januára toho istého roku sa prevalila dlhotrvajúca hádka medzi Ruskom a Ukrajinou o zemný plyn a zastavili sa toky ruského plynu cez Ukrajinu do krajín EÚ – bola to vážna kríza pre Slovensko uprostred zimy.
Odstávka stála slovenskú ekonomiku približne 100 miliónov eur denne, keďže továrne boli nútené zatvoriť. Zúfalý Fico zavolal Vladimírovi Putinovi, vtedajšiemu ruskému premiérovi, aj ukrajinskej premiérke Julii Tymošenkovej, aby znovu naštartovali plyn.
Dňa 14. januára skoro ráno slovenská delegácia vedená Ficom pristála v Kyjeve na stretnutí s ukrajinskou vládou. Ukrajinci ich nechali čakať a čakať a čakať.
Tri hodiny po príchode boli Slováci uvedení na stretnutie, na ktorom boli, na ich prekvapenie, aj novinári. S naštartovanými kamerami strávila Tymošenková 20 minút nadávaním Ficovi za to, že sa v spore o plyn postavil na stranu Moskvy.
„Bola to absolútne nepríjemná situácia. Fico bol červený od hnevu. Bola to katastrofa,“ povedal vysoký slovenský predstaviteľ s vedomím toho, čo sa stalo v roku 2009, pod podmienkou udelenia anonymity.
Slováci potom odleteli do Moskvy, kde ich Putin privítal na ceremoniáli v kremeľskej honosnej sieni sv. Juraja.
„Potom začal Fico zastávať otvorene protiukrajinský postoj,“ povedal vedúci pracovník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. „Povedal, že nepotrebujeme podporovať Ukrajincov, Ukrajina nás nepotrebuje, nevedú s nami seriózne rozhovory.“
Tymošenková, ktorá je stále aktívna v ukrajinskej politike, si o tomto stretnutí nepamätá žiadne konkrétne podrobnosti, uviedla jej hovorkyňa Natalia Lysová.
Nebol to jediný prešľap Kyjeva počas plynovej krízy
Dňa 16. januára odletel do Kyjeva aj vtedajší slovenský prezident Ivan Gašparovič, aby sa stretol so svojím náprotivkom Viktorom Juščenkom. Ten mu povedal, že Naftogaz, ukrajinská energetická firma, dokáže obnoviť niektoré toky plynu na Slovensko.
Počas stretnutia, na ktorom mali uzavrieť dohodu, však šéf Naftogazu obom prezidentom oznámil, že to nedokáže.
„Ukrajincom sa podarilo ponížiť premiéra aj prezidenta Slovenska,“ povedal vysoký predstaviteľ.
Aj keď Tymošenková a Putin vyjednali koniec krízy a toky sa obnovili 20. januára, trpká príchuť týchto skúseností v Kyjeve zostáva. „Určité politické kruhy na Slovensku Ukrajincom neveria,“ povedal predstaviteľ.
To sa teraz Kyjevu vracia
Slovensko je jedným z najsilnejších podporovateľov Ukrajiny. Svojmu východnému susedovi poslalo systém protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry a bola prvou krajinou, ktorá spolu s Poľskom vyslala prúdové stíhačky – celú svoju flotilu MiG-29. Slovenské zbrojovky predávajú zbrane a strelivo aj Ukrajine.
Počas predvolebnej kampane však Fico vyzval na dramatickú zmenu politiky a povedal, že EÚ by mala namiesto posielania zbraní pomôcť vyjednať mierovú dohodu.
Z vojny tiež obviňuje čiastočne Ukrajinu. „Vojna na Ukrajine sa nezačala pred rokom, začala v roku 2014, keď ukrajinskí nacisti a fašisti začali vraždiť ruských občanov v Donbase a Luhansku,“ uviedol.
Dočasná vláda po voľbách zastavila dodávky zbraní na Ukrajinu. „Odchádzajúca byrokratická vláda na Slovensku už nebude posielať na Ukrajinu žiadny vojenský materiál,“ uviedol hovorca vlády.
Zmena politiky nie je založená len na Ficových trpkých spomienkach na zachovanie sa Ukrajiny voči Slovensku v roku 2009 – ale určite má vplyv.
„Určite si pamätá, čo sa stalo v roku 2009,“ povedal odchádzajúci minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský na tohtoročnom GLOBSEC Tatra Summite.
Postoj Ukrajiny si zapamätáme
Fico v januári 2009 vyjadril sklamanie nad postojom Ukrajiny. Podľa Fica neboli žiadne technické problémy, pre ktoré by Ukrajina nemohla uskutočniť výmenu plynu, čo bol druhý variant po plynovode Jamal, ako by mohol prísť plyn z Ruska na Slovensko inak než tranzitnými cestami cez Ukrajinu.
Fico vtedy upozornil na ťaživú situáciu Slovenska, ktoré malo zásoby už iba na 11 dní, a potom by muselo siahnuť k bezpečnostným krokom. „Po 12 dňoch budeme nútení uchýliť sa k opatreniam, ktoré sme v našej histórii ešte nezažili,“ upozornil v roku 2009 Fico.
„Ukrajina nenašla politickú vôľu“, uviedol Fico a naznačil, že Slovensko si tento postoj Ukrajiny bude pamätať.
Překlad: HD
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi