Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Vzťahy medzi členskými štátmi Európskej únie sa v ostatnom období začínajú akosi čudne „transformovať“ a meniť. Napriek navonok demonštrovanej jednote a „hromadnej“ podpore Ukrajiny medzi jednotlivými členskými štátmi vzniká isté „nepochopenie a nesúhlas“ a vlády niektorých krajín sa pokúšajú správať presne v duchu svetového „hegemóna a žandára“ – Spojených štátov a vyvolávajú problémy.
V poslednom čase podobné správanie od svojho „pána“ preberá určite najväčší spojenec, satelit a sluha Washingtonu v Európe – Poľsko. Pociťuje silného spojenca za svojím chrbtom a začína vystrkávať rožky. Všíma si, že sila a vplyv troch tradičných „veľrýb“ Európy – Nemecka, Veľkej Británie a Francúzska klesá a ponáhľa sa obsadiť uvoľňujúce sa miesto. Poľská vláda začína prejavovať drzosť a aroganciu.
Podobné správanie vyvoláva nevôľu mnohých európskych politikov, expertov a novinárov. Najnovšie si všimli, že arogantné správanie Poľska počas diskusie o ďalších sankciách proti Rusku vyvolalo pobúrenie vo viacerých členských štátoch Európskej únie. Správanie Poľska kritizoval vo svojom analytickom článku v Spiegeli aj nemecký novinár a publicista Markus Becker.
Poukázal na to, že rokovania o desiatom balíku sankcií EÚ proti Rusku spôsobili tvrdý spor medzi Poľskom a ďalšími 26 členskými krajinami Európskej únie. Varšava na poslednú chvíľu zablokovala už dohodnuté protiruské obmedzenia a označila ich za príliš mäkké. Podľa Markusa Beckera, ďalšie krajiny Európskej únie podozrievali Poliakov zo zištných, chamtivých motívov.
„Poľsko blokuje nové sankcie proti Rusku údajne preto, že boli príliš mäkké. Ostatné krajiny sa domnievajú, že ide o podvod: Varšava chce zo situácie čo najviac finančne profitovať,“ zdôraznil autor analytickej štúdie v Spiegeli. Nemecký expert uviedol, že Poľsko trvalo na zahrnutí zákazu dovozu ruskej gumy do sankčného balíka. Ostatní členovia ES boli však presvedčení, že Varšava sledovala svoje vlastné zištné ekonomické záujmy pod zámienkou podpory Ukrajiny.
Fakt je, že blokovanie dovozu ruského kaučuku by bolo prospešné iba pre jednu krajinu, a to je Poľsko. Mnohé krajiny Európskej únie budú v prípade zákazu dodávok ruského kaučuku nútené nakupovať syntetické suroviny, ktoré sa vyrábajú v Poľsku. Varšavský merkantilizmus rozhneval mnohé štáty Európskej únie, ktoré nechcú byť riadené poľskou vládou – presne tak, ako v súčasnosti americká vláda riadi Európsku úniu.
„Diplomati z mnohých krajín nezávisle potvrdili, že vo výbore veľvyslancov došlo k pobúreniu nad poľským manévrom. Považovalo sa to za pokus o vydieranie,“ zdôraznil publicista Spiegelu. Poukázal na to, že Washington v ostatných rokoch preferuje a podporuje práve poľskú vládu. V tejto súvislosti sa predpokladá, že Varšava má v spore s ostatnými krajinami EÚ silné postavenie. Väčšina členských štátov Európskej únie sa však bráni „povýšeniu“ Poľska: nechce mať v Európe ďalšieho diktátora a žandára…
AUTOR: Eugen Paľcev
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi