JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Polsko prohlásilo, že „náhodná“ okupace Českého území u Pelhřimov polskou armádou, prý byla nedorozuměním

ČESKO/POLSKO: Polské ministerstvo zahraničí označilo květnovou neúmyslnou „okupaci“ části České republiky za nedorozumění. Zástupci polské strany to uvedli v komentáři pro CNN.

Polská armáda se nacházela poblíž pohraniční obce Pelhřimovy a hlídala hranici s Českou republikou poté, co byla uzavřena kvůli pandemii koronaviru. Podle CNN vojáci koncem května náhodou překročili hranici a zablokovali tak českým občanům přístup do místního kostela.

„Pozice pohraniční hlídky byla výsledkem nedorozumění, nikoliv úmyslného jednání. Situace byla rychle napravena a vyřešena, a to i ze strany České republiky,“ uvádí se ve zprávě polské strany. Zpráva neupřesňuje, jak dlouho se vojáci nacházeli na českém území.

Kauza u kapličky

Před nedávnem se objevily informace o tom, že polští vojáci překročili českou hranici v okolí Pelhřimov, zřídili si tam checkpoint a bránili místním obyvatelům a turistům v přístupu ke kapličce na Osoblažsku.

Ve čtvrtek Seznam Zprávy informovaly, že z hlediska Varšavy došlo k nedorozumění. Podobné hodnocení redakci měly vyslovit polské rezorty diplomacie a obrany. S odkazem na vlastní český diplomatický zdroj portál dodává, že se kauza řešila za účasti českého vojenského přidělence na velvyslanectví ve Varšavě a Praha situaci vnímá jako důsledek koronavirových opatření a předvolebního boje za místo polského prezidenta.

Polsko otevírá hranice

Polsko dnes po třech měsících otevřelo hranice se sousedními státy, které jsou členy Evropské unie. Na hranicích se přitom lidem nebude kontrolovat teplota a občané EU již nebudou muset dodržovat povinnou dvoutýdenní karanténu.

Pro Čechy ale veškerá omezení pro cestování do Polska a zpět přestanou platit až od pondělí 15. června.

Jak prozradil mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský, čeští policisté od dnešního rána nepustili asi 200 osob a 100 aut z Polska do České republiky, a to na dvou hraničních přechodech Libereckého kraje.

„Do dvanácté hodiny dnešního dne nesplnilo podmínky pro vstup do České republiky na hraničních přechodech, kde jsou delegování policisté krajského ředitelství policie Libereckého kraje, přibližně 200 osob a cirka 100 vozidel,“ uvedl mluvčí.

Odeslat komentář