Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Poslankyně SPD Karla Maříková se na facebookovém profilu věnovala informaci o tom, že Evropská komise plánuje sjednotit strop pro platby v hotovosti. Podle ní je tato chystaná změna jen prvním krokem ke zrušení hotovosti. Co si o tom politička myslí? A jak na její slova reagovali uživatelé?
Poslankyně za stranu Svoboda a přímá demokracie ve svém statusu na sociální síti reagovala na článek, který se objevil na portálu CNN Prima News a nesl název Sbohem, bankovky a mince. Chystá se jednotný evropský limit pro platby v hotovosti. Maříková totiž tuto změnu považuje za jakýsi krok ke zrušení hotovosti.
„Je to první krok ke zrušení hotovosti. Příznivci bezhotovostní platby si neuvědomují, že se klidně může stát, že banka prostě svým klientům peníze nedá, a to z různých důvodů (ekonomická krize atd.) a s platební kartou se mohou jít leda tak klouzat,“ uvedla politička na svém Facebooku.
V textu zmiňovaného článku se pojednávalo o tom, že Evropská komise plánuje sjednotit strop pro platby v hotovosti. V současné chvíli má každá členská země Evropské unie svůj limit. Za zmínku stojí i to, že nejnižší částkou v bankovkách či mincích se dá zaplatit v Řecku, zatímco nejvyšší hotovostní platbu lze přijmout v Chorvatsku.
Pokud jde o zmiňovaný strop pro hotovostní platby, ten aktuálně existuje v 18 z 27 členských zemí EU. Zbylých devět členů žádné limity nemá stanovené, což by se ale mohlo změnit. Ve svém projevu to nedávno pronesl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.
„Naším plánem je předložit balíček právních návrhů týkajících se boje proti praní peněz v prvním čtvrtletí roku 2021,“ uvedl tehdy.
V článku se také praví, že dle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka by se Česka zvažovaný jednotný evropský limit pro platby v hotovosti dotknout neměl, jelikož se v Evropské komisi často hovoří o částce 10 tisíc eur.
„To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice,“ míní Štěpán Křeček.
Ten následně dodal, že se hotovostní transakce zřejmě budou postupně omezovat. „To by však nemělo vyústit v jejich úplné zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech,“ uzavřel věc ekonom.
Reakce na sociální síti
I když Křeček v článku upozorňoval, že by k úplnému zrušení hotovosti dojít nemělo, mezi lidmi tato otázka vyvolala bouřlivé reakce.
„To jsou zase blbosti. Hotovost je nutná!!!“ hořekovali někteří.
Další naráželi na diktát Evropské unie, který se jim stále víc nelíbí. „Pryč z EU. Rychle,“ psali.
Další uživatelé dodávali, že je to jen „další krok k totalitě“ a spousta lidí na političku apelovala, že to „nesmí dovolit“.
Někteří se na věc dívali realisticky. „Bezhotovostní platby jsou fajn, přesně do té doby než vypnou elektřinu, nebo vám banka na základě pochybností o možném zneužití platby zablokuje kartu. Pak takový malý blackout a je vymalováno,“ představili své vize.
Jiní uživatelé však psali, že nic takového, čeho se Maříková obává, zatím není na pořadu dne. I přesto bychom ale podle nich měli zůstat ostražití.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com/
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi