Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu provází na domácí scéně zmatky. Zatímco prezident Petr Pavel prohlašuje, že už se vybraly všechny peníze na nákup 800 tisíc střel, čímž vyslal spojencům signál, že další miliardy nepotřebujeme, premiér Petr Fiala (ODS) a poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar to popírají.
Netrvalo ale dlouho, aby se ukázalo, že prezidentův výrok měl daleko od pravdy. Prezidentova slova totiž musel korigovat nejdříve poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar a později i předseda vlády Petr Fiala. Jinak by si naši spojenci mohli myslet, že další peníze na munici Česko už sehnat nepotřebuje.
„Pan prezident pravděpodobně mluvil o první dodávce, celou iniciativu ještě pokrytou nemáme,“ řekl Deníku N Tomáš Pojar, který českou iniciativu koordinuje. To následně v pátek ráno potvrdil i premiér Fiala a informaci ještě upřesnil.
Peníze slíbilo 18 zemí
Peníze zatím podle předběžných informací, jak řekl i prezident, přislíbilo zatím 18 zemí. Mezi nimi Kanada, Francie, Německo, Dánsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, které celkem poskytne 250 milionů eur, nebo Belgie s příspěvkem 200 milionů eur a naposledy Norsko, které přislíbilo 1,6 miliardy norských korun (asi 3,6 miliardy Kč). Ve většině případů se však zatím jedná pouze o příslib. To znamená, že ani premiérem avizované finance na nákup 300 tisíc kusů munice ještě nejspíš nedoputovaly na účet. Jakmile dorazí, bude dodání munice otázkou několika měsíců.
Britský deník Financial Times před dvěma týdny s odvoláním na své zdroje uvedl, že k nákupu munice je potřeba získat částku 1,5 miliardy dolarů, tedy asi 35 miliard korun. „Češi udělali tu práci, ale ostatní musí poskytnout peníze,“ řekl listu jeden z nejmenovaných činitelů obeznámených s vyjednáváním. Česká vláda tehdy věc pro britský deník odmítla komentovat. Podle důvěryhodných informací redakce Echo24 ale nemá být role ČR pouze koordinační, jak se zpočátku mohlo zdát, ale na nákupu bychom se v první fázi měli podílet i finančně.
Ministerstvo se obává dalších Vrbětic
Ministerstvo obrany nechce z bezpečnostních důvodů komentovat, z jakých třetích zemí by měla munice pocházet. Ruské tajné služby by se totiž mohly pokusit tuto munici zničit ještě před dodáním na Ukrajinu, aby předešly jejímu použití. Podobnou akci ruské vojenské rozvědky už zažilo v roce 2014 i Česko, při známém výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi