JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pripravovaná norma EÚ o kvalite výrobkov prinesie podľa Staněka „nesmiernu kaskádu dôsledkov“

Analytik a prognostik Slovenskej akadémie vied Peter Staněk upozornil počas konferencie inštitútu ASA na novú smernicu, ktorú zavádza Európska únia. Smernica bude de facto znamenať aj zásadné zmeny v pohľade na zisk. A súvisí to aj s klimatickými zmenami. Jedným z faktorov, ktoré to prinesie, bude znižovanie zisku rôznych korporácií, dnes postavených na produkcii zväčša nekvalitných produktov, ktoré sa pokazia po dvoch-troch rokov a ich oprava by bola taká nákladná, že pre spotrebiteľov sa viac oplatí kúpiť nový produkt.

Bývalý poradca premiéra Fica priblížil, čo všetko táto nová norma prinesie: „Uvedomujete si, čo bude znamenať smernica EÚ pripravovaná a spustená v roku 2021, ktorá definuje, že každý výrobok EÚ musí byť kvalitný, musí fungovať 8 až 10 rokov, musí byť opraviteľný a musí byť stopercentne recyklovateľný?“ Podľa Staněka človek nemusí byť ekonómom, aby pochopil, že zavedenie tohto dokumentu do praxe prinesie až „nesmiernu kaskádu dôsledkov“.

Auditória sa počas diskusie, ktorú odvysielala TV DAV, Staněk v súvislosti s pripravovanou smernicou opýtal: „Stále máte predstavu, že po dokončení fázy 5.0, tá spoločnosť bude rovnaká ako teraz? Rovnako bude založená na zisku? Rovnako bude založená na totálnej konkurencii? Rovnako bude založená na tom, že budete pracovať 8 hodín, rovnako bude založená na tom, že musíte spotrebovávať viac a viac a viac?“

Kým, ako dopĺňa bývalý štátny tajomník ministerstva financií, rôzne roboty dnes môžu ušetriť aj 40 percent potreby práce, tak „prechod na kvalitnú produkciu bude znamenať optimalizáciu produkčných kapacít tak, že ušetríte 60-70 % dnešnej produkcie, pretože nebudete výrobky obmieňať každé dva roky, ale vydržia 8 až 10 rokov“.

Podľa prognostika a ekonóma EÚ volí túto stratégiu preto, že „obmedzenie dnešnej produkcie znamená obmedzenie drancovania prírodných zdrojov, obmedzenie objemu odpadu, ktorý produkujete“, čo bude znamenať zmenu vzťahu „medzi spoločnosťou a prírodným prostredím“. Okrem pohľadu na zisk a na zmenu potreby rastu HDP za každú cenu, a pomoc životnému prostrediu, môže táto norma znamenať aj zánik niektorých pracovných miest, čo bude oblasť, na ktorú by euro-úradníci pri koncipovaní smernice určite mali myslieť.

Michal Albert

Odeslat komentář