JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Prognóza, jak to teď bude s naší ekonomikou. Podvodem mediálně vytvořená epidemie Koronaviru zacvičí s cenami zboží i služeb. Jak?

ČESKO: Koronavirová pandemie, která se rozšířila z čínského Wu-chanu, zasáhla celý svět. Ovlivnila zdravotnictví prakticky ve všech zemích světa. Zároveň i jejich ekonomiky. Nejinak tomu je v České republice. Koronavirus zacvičí s cenami zboží i služeb. Jak? Nahlédněte.

Před nástupem pandemie česká ekonomika stále solidně šlapala, byť v porovnání s předchozími lety už notně zpomalovala. Ceny rostly nahoru. Pandemie to však mění, Aby obchodníci i majitelé hotelů nalákali zákazníky, rozhodli se významně zlevnit. Vzhledem k tomu, že kupříkladu do luxusních restaurací teď nějaký čas nedorazí zahraniční hosté, tyto podniky pravděpodobně sníží ceny, aby nalákaly českou klientelu.

„Hoteliéři v Karlových Varech na léto srazili ceny pokojů o více než pětinu, vyplývá z dat rezervačního systému Previo. Výrazně dolů s cenami šli i jejich kolegové v Českém Krumlově nebo Litomyšli. Zato pobyt v místech, která se obvykle těší přízni domácích turistů, jako je Mikulov, se může prodražit,“ píše MF Dnes.

Věci dovážené ze zahraničí by sice mohly zdražit, ale obchodníci tento faktor do cen možná nezahrnou. Právě proto, aby přiměli zákazníky víc utrácet.

Výjimkou budou potraviny, které musí kupovat každý, ať chce či nikoliv. A ceny potravin dál rostou. „Výrazně víc než loni vydávají domácnosti za sezonní ovoce a zeleninu, která zdražila o 25 procent. O 17 procent také zdražila mouka, která v panice rychle mizela z regálů, a o 16 procent cukr. Větší riziko než koronavirus pro další růst cen potravin může představovat pětisetleté sucho,“ pokračuje deník s tím, že i kvůli suchu mohou ceny potravin dál růst.

Ekonomové očekávají, že poroste nezaměstnanost a lidé budou nuceni šetřit. To bude brzdit růst cen a téměř všech služeb, ale potraviny potřebuje opravdu každý, ať už mají práci či nikoliv.

Mohly by růst také ceny zájezdů do zahraničí, zvlášť pokud bude existovat povinnost opatřit si na návrat domů koronavirový test, který může vyjít až na 3 tisíce.

Ceny bytů prý také padat nebudou, snad jen ceny nájmů by prý mohly klesnout, protože v Praze i dalších městech budou scházet zahraniční turisté, kteří byly ochotní platit i za krátkodobé nájmy bytů vysoké částky. Ze stejného důvodu by mohly poklesnout i ceny taxislužeb.

Klesnout by prý mohly také ceny energií, protože především průmyslové podniky nevyrábějí buď vůbec nebo omezeně a spotřebovávají podstatně méně energie a na trhu jí je přebytek. Platí to prý především u plynu.

Odeslat komentář