Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Více než dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu, že Rusko by získalo část ukrajinských území. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Podíl lidí podporujících rychlé ukončení války oproti loňsku mírně vzrostl. Většina lidí v Česku ale nadále označuje Rusko za jednoznačného viníka vzniku války a schvaluje pobyt ukrajinských uprchlíků v Česku.
V minulých průzkumech byl podíl lidí podporujících rychlý konec války nižší. Loni v září to bylo 62 procent dotázaných a v červnu 64 procent. Ve znovuzískání Ruskem obsazených území by Ukrajinu podpořili spíše mladší lidé, ve věku mezi 18 a 29 lety. I v této skupině ale mají převahu zastánci rychlého ukončení války.
Více než polovina Čechů stále stojí za lidmi, kteří kvůli bojům uprchli z Ukrajiny. Podle 53 procent dotázaných je správné, že Česko dál umožňuje pobyt ukrajinským uprchlíkům, kteří do země přišli. Podíl podpory se drží nad polovinou populace, i když kolísá. V září 2023 podporovalo pobyt uprchlíků 51 procent lidí a loni v červnu 56 procent.
V předchozích průzkumech agentura STEM zjišťovala také názor Čechů na to, kdo válku zavinil. Téměř dvě třetiny Čechů uvedly loni v září, že jednoznačným viníkem je Rusko. Více než dvě pětiny lidí tehdy rovněž byly pro to, aby Česko v budoucnu směřovalo na Západ, kdežto příklon k Východu by chtěla jen čtyři procenta Čechů. Většina lidí – 56 procent – by byla pro to, aby se země držela mezi Západem a Východem.
Ruské postoje k válce na Ukrajině v Česku podle průzkumu STEM z loňského září sdílí v Česku 11 procent lidí, a další čtyři procenta by byla dokonce pro návrat Česka do ruské sféry vlivu. Většina Čechů, 65 procent, zastává protiruské postoje, i když část z nich je pro rychlé ukončení války.
Aktuální průzkum agentura STEM prováděla od 18. do 27. ledna. Zúčastnilo se ho 1057 obyvatel České republiky starších 18 let.
Podle průzkumu agentury Stem si 69% českých občanů přeje rychlé ukončení konfliktu na Ukrajině, a to i za cenu určitých územních ztrát ukrajinského území ve prospěch Ruska.
Myslím, že toto by měla být klíčová informace pro vedoucí politické činitele tohoto státu, protože více než dvě třetiny jeho občanů si “něco” přejí. V tomto případě by se jednalo o závažné politické rozhodnutí, v rozporu s vládní politikou. Samozřejmě, zajímavé by byly i některé další otázky. Např.: Kolik občanů si nyní přeje přestat s dodávkami zbraní na Ukrajinu a tím eskalovat tento konflikt?
53% občanů si přeje, aby pokračovala pomoc ukrajinským uprchlíkům. Je to ovšem nižší číslo, než jaké bylo při předchozím měření.
Takový vývoj názorů české společnosti se dal očekávat a myslím, že s postupujícím válečným konfliktem, ve kterém, jak se zdá, hrají čím dál více prim Rusové, kteří postupují na řadě úseků 1300 km dlouhé fronty, se bude počet lidí s tímto názorem ještě zvyšovat.
Bohužel, činitelé NATO zatím mluví spíše o eskalaci s tím, že stíhačky F-16, které mají být Ukrajině dodány, mohou útočit i na ruském území. Konstatuji, že činitelé NATO, jmenovitě generální tajemník v tomto případě, ale také řada šéfů států a vlád EU, projevuje ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině stejnou lehkomyslnost, jakou v polovině roku 1914 projevovaly politické špičky rozhodujících evropských zemí: Německa, Ruska, Velké Británie a také Rakouska-Uherska. A krátce po Sarajevském atentátu na rakouského následníka trůnu se rozpoutal celoevropský a následně celosvětový konflikt, který dnes s odstupem nazýváme I. světová válka anebo také Velká válka. Výsledkem konfliktu byly miliony zmařených životů, miliony zmrzačených, obrovské materiální škody a také úplné rozbití politické struktury Evropy a světa. Důsledkem války byla bolševická revoluce v Rusku, fašismus v Itálii a s určitým časovým odstupem také nacistický režim v Německu a nová, II. světová válka.
Češi jsou jako obvykle racionální, byť dnes racionální část české společnosti představuje její mlčící většinu, za kterou se snaží mluvit jakási válečná strana, kterou vytvořila vláda pětikoalice.
Již před dvěma lety jsem volal po mírovém řešení konfliktu ve východní Evropě. K tomu nedošlo. Výsledkem jsou statisíce mrtvých vojáků, ale také desítky tisíc mrtvých civilistů, nedozírné materiální hodnoty.
Pokud jde o Česko, výsledkem tohoto konfliktu je v důsledku růstu cen rozhodujících surovinových komodit, počínaje energetickými surovinami, zemědělskými produkty a průmyslovými kovy, obrovská inflace a razantní pokles životní úrovně českého obyvatelstva. Je dobře, že Češi začínají tyto souvislosti mezi válkou na Ukrajině a poklesem své životní úrovně vnímat. Kdo to ovšem vnímat nebude schopen, je Fialova vláda a jí podporující menšina českého obyvatelstva.
ZDROJ: STEM / Echo24 / Jiří Paroubek
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi