Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO: Na setkání o rozvoji energetiky ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil názor, že se EU snaží bojovat za uhlíkovou neutralitu na úkor Ruska. Prezident RF ovšem doufá, že se brzy podaří vybudovat příslušný dialog s přihlédnutím k zájmům všech stran.
O přičínách plynové krize
„Jak lze bojovat za uhlíkovou neutralitu, když energetická rovnováha v Evropě, v tomto případě ve Spolkové republice (Německo, pozn. red.), je v části produkci uhlí dvakrát větší než v Rusku? Ukázalo se ale, že to skutečně dělat lze a Evropané se o to snaží, ovšem na úkor někoho jiného,“ řekl prezident Ruské federace.
Upřesnil také, že v tomto případě se o to Evropa „snaží na náš úkor, na úkor Ruské federace“.
Putin také poznamenal, že spotřebitelé v kontinentální části Evropy trpí kvůli rozhodnutí z posledního svolání Evropské komise, podle kterého má EU přejít na burzovní obchod s plynem.
„Tento návrh přejít na burzovní obchod s plynem byl přitom učiněn a prosazen experty Evropské komise minulého svolání, a většinou britskými experty. Kde jsou nyní tito britští experti a kde jsou nyní jejich návrhy – je jasné (Putin naráží na Brexit, pozn. red.). A spotřebitelé v kontinentální Evropě rozhodně trpí v důsledku realizací těchto návrhů,“ řekla hlava ruského státu.
Ruský prezident Vladimir Putin zkritizoval burzovní obchod s plynem. Ten podle něj není efektivní, protože jde o složitý technologický proces dodávek, nikoli o prodej „hodinek, trenýrek, kravat či aut“.
„Obecně není burzovní obchod s plynem příliš efektivní, protože s sebou nese mnoho rizik. Nejsou to hodinky, trenýrky a kravaty, ani auto. Není to ani ropa, kterou lze vyprodukovat a skladovat kdekoliv, včetně tankerů, v očekávání určité situace na trhu,“ zdůraznil ruský prezident. Plyn se „tak neobchoduje“, podotkl Putin.
„Nedá se ho tak skladovat. Totéž platí i pro zkapalněný zemní plyn – musíte ho vyrobit, provést zkapalnění, naložit do tankerů, dopravit, a pak zase regazifikovat,“ konstatoval.
Návrhy k řešení krize
Igor Sečin za účelem stabilizace situace na evropském trhu navrhl realizovat pilotní projekt na export 10 miliard ccm plynu ze zdrojů firmy Rosněft. „Jedním z návrhů na stabilizaci situace na evropském trhu s plynem by mohlo být povolení k realizaci pilotního projektu na export 10 miliard ccm plynu ze zdrojů Rosněfti,“ řekl Sečin na jednání o rozvoji energetiky.
Sečin připomněl, že Putin už dával příslušné pokyny vládě. „Jeho realizace je nyní velice aktuální jak z hlediska stabilizace trhu, tak I tvorby dodatečných příjmů rozpočtů,“ zdůraznil šéf Rosněfti.
Ruský prezident Vladimir Putin v rámci setkání o rozvoji energetiky podpořil iniciativu vicepremiéra Alexandra Novaka zvýšit nabídku plynu na trhu na pozadí růstu cen energií v Evropě. Podle názoru hlavy RF to však musí být provedeno nikoli prostřednictvím spotového trhu Evropské unie, ale přes Petrohradskou burzu.
„Nabídli jste zvýšení nabídky plynu na trhu, na burze, aby se snížila spekulativní poptávka a vzrušení v Evropě. To se dá udělat, ale samozřejmě je možné a nutné to dělat ne na spotu v Evropě, ale, jak jste řekl, na burze v Petrohradu,“ reagoval Putin.
Novák dříve během jednání navrhl dodat další objemy plynu přes Petrohradskou burzu. To se podle něj může stát jedním z faktorů, které umožní ochladit situaci na trhu. Vicepremiér zároveň připomněl, že nyní v Rusku probíhá naplňování podzemních úložišť plynu na podzimní a zimní období, které potrvá ještě asi deset dní. Novák vyzval k zohlednění tohoto faktoru.
Putin v této souvislosti zdůraznil, že je třeba, aby spekulativní poptávka na trhu nebyla snižována na škodu sobě. Souhlasil s tím, že je třeba znovu probrat nápady ohledně obchodování s plynem.
„Pojďme na to, probereme to. Pokud to sníží spěchající poptávku, tak to uděláme. Jen ne na úkor sobě, samozřejmě,“ zdůraznil Putin
Otázka tranzitu přes Ukrajinu
Ruský prezident Vladimir Putin v rámci setkání k energetickým otázkám také požádal ministra energetiky Nikolaje Šulginova, aby převzal kontrolu nad plněním závazků ohledně dodávek plynu do Evropy přes území Ukrajiny.
„Žádám vás, jako ministra energetiky, abyste tyto záležitosti převzali pod svou osobní kontrolu a zajistili, aby Gazprom plnil všechny své smluvní závazky týkající se tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy,“ řekl Putin na setkání o energetice.
„Je nutné plně dodržovat smluvní závazky týkající se tranzitu, čerpání našeho plynu přes území Ukrajiny. Zaprvé bychom neměli nikoho stavět do obtížné situace, včetně Ukrajiny, navzdory všem momenty spojené s rusko-ukrajinskými vztahy dnes. A za druhé, není třeba podkopávat důvěru v Gazprom jako absolutně spolehlivého partnera ve všech ohledech,“ řekl Putin na setkání k energetickým otázkám.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi