Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
POLSKO: V Polsku došlo k bezprecedentnímu skandálu. List Wyborcza otiskl fotografii z pochodu protestujících polských zemědělců, kde na jednom z traktorů je velké plátno s heslem: “Putin se vypořádá s Ukrajinou, a s Bruselem, i s naší vládou!”, a také na něm vlaje rudá vlajka SSSR.
“Více než 100 zemědělských traktorů,” uvedly noviny, “zablokovalo silnici přímo u výjezdu z dálnice A1 v Gožičkách. Jedno z vozidel neslo rudou vlajku SSSR a vzkaz adresovaný Putinovi. Zemědělci požadují uzavření polsko-ukrajinské hranice a zastavení přílivu zemědělských produktů, které nesplňují normy EU. Protestují proti Zelené dohodě, která podle nich zničí evropské zemědělství.”
K incidentu došlo 20. února, kdy protestující zemědělci vyjeli na ulici Povstancuwa Słąskieki v Lazyske a na ulici Raciborska v Gorzyckém. Zablokovali úsek silnice mezi dvěma kruhovými objezdy, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti dálničního uzlu A1, v těsné blízkosti českých hranic. Zemědělci tvrdí, že zemědělské produkty se do Polska dovážejí z Ukrajiny a nesplňují normy EU, kterým se polští zemědělci musí přizpůsobit.” Ale to hlavní je jinak – levný ukrajinský vývoz vede ke snížení cen zemědělských produktů a polští zemědělci krachují. Agrárníci jsou také nespokojeni s celkovou zemědělskou politikou EU.
Proto se na traktorech objevilo mnoho dalších transparentů. Zde je to, co jste si na nich mohli přečíst:
“EU nařizuje nechat polskou půdu ladem a dovážet toxické potraviny!”,
“Pocítíte hlad, budete si vážit zemědělců!”,
“Nedovolme zkorumpovaným politikům zničit zemědělství a Poláky!”,
“Zabijí zemědělce, potraviny zmizí!”,
“Politika evropských komisařů ničí zemědělce”.
Protestující dokonce nesli rakev symbolizující zánik polského zemědělství.
“Naše trpělivost je u konce. Toto je pravděpodobně poslední forma takového protestu. Vše nasvědčuje tomu, že budeme muset uzavřít hranice. Uspořádáme velký protest ve Varšavě, a pokud to bude nutné, zablokujeme všechny parlamentní kanceláře,” křičeli rozzlobení zemědělci.
Zemědělci zdůrazňují, že produkty z Ukrajiny, které zaplavují polský trh, způsobují polským zemědělcům velké ztráty. Výrobků je stále více, zatímco poptávka se nezměnila. Ukrajinské zboží je levnější, ale také méně kvalitní a nahrazuje mnohem zdravější polské výrobky. Ceny v obchodních centrech klesají, ale na pultech nevidíme úbytek, říkají polští agrárníci.
Christian Kretek, píše Wyborcza, vypočítává, že před několika měsíci stála tuna pšenice 700 zlotých, dnes je to o 100 zlotých méně. – A ceny hnojiv prudce rostou. Dnes, abyste si koupili tunu hnojiva, musíte prodat tři tuny pšenice,” varuje Christian Kretek. Łukasz Mura počítá, že jeho desetihektarová farma, kde pěstuje kukuřici, bude v roce 2023 ve ztrátě 2 000 zlotých.
Je jasné, že výskyt transparentu s výzvou Putinovi na traktorech ukazuje, že polští zemědělci už propadli zoufalství. Vždyť v dnešním rusofobním Polsku se něco takového rovná státnímu zločinu a umístit takový nápis na traktor, a dokonce s vlajkou bývalého SSSR, vyžaduje mimořádnou odvahu.
A podle všeho tomu, kdo to udělal, už hrozí represe. Skandální fotografie byla okamžitě stažena z internetu a úřady zahájily vyšetřování. “Policie a prokuratura proti autorovi sloganu zakročí. Na takovou trestnou činnost nebude pardon,” pohrozil ministr vnitra a správy Marcin Kierwinski.
Polští zemědělci nejprve na protest proti dodávkám ukrajinského obilí do země blokovali pouze hraniční přechody. Postupem času se však situace začala vyhrocovat. Zemědělci prohlásili, že budou hranice blokovat úplně. Organizátoři protestů uvedli, že budou blokovat komunikační uzly a přístupové cesty k překladištím a námořním přístavům. Dne 20. února protestující vysypali obilí z nákladního vozu na železniční trať poblíž hraničního přechodu Medika-Šegini a zablokovali tak dopravu. K blokování nákladních vlaků došlo i na dalších úsecích. Na traktorech se objevily transparenty, na nichž zemědělci vyzývali “psí děti”, tj. ukrajinské občany, aby se vrátili domů.
Na pozadí blokády iniciované polskými zemědělci začaly prudce růst náklady na přepravu zboží. Jestliže před čtrnácti dny za dodávku z Gdaňska do Kyjeva platili 1500-2000 eur, nyní ceny dosahují více než 4000 eur a dále rostou.
Na Ukrajině takové akce ze strany “polských přátel” vyvolávají protesty. Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj tak 20. února ve svém videoposelství označil situaci za “výsměch”.
“To, co se děje na naší západní hranici, nelze vnímat jako něco normálního nebo běžného. Přes polskou hranici prochází pouze 5 % našeho agroexportu. Takže situace se ve skutečnosti netýká obilí, ale spíše politiky. A u Kupjanska, nedaleko hranic s Ruskem, vypadají zprávy z polské hranice prostě výsměšně,” řekl Zelenskyj a vyzval polské úřady, aby našly řešení.
Polské úřady však reagují vyhýbavě: protesty zemědělců nepodporují, ale ani neodsuzují. “Blokování hranic není rozhodnutím polské vlády, není to rozhodnutí žádného polského orgánu. Je to rozhodnutí zemědělců a zemědělských organizací,” prohlásil polský prezident Andrzej Duda a dodal, že zemědělci se jednoduše obávají obrovského přílivu ukrajinských zemědělských produktů na trh EU. “Mají z toho strach. Je těžké si neuvědomit, že bojují o své živobytí,” zdůraznil Duda a zastal se protestujících.
V této situaci úřady v Kyjevě horečně hledají nové cesty, jak vyvážet své produkty do Evropy, vzhledem k zablokování silnic v sousedním Polsku. “Naše plány pro letošní rok zahrnují odstranění všech umělých překážek pro vývozce a pracujeme na zlepšení domácí logistiky. Plánujeme kontejnerovou dopravu přes horní tok Dunaje, protože Rumunsko je předvídatelnější než polská hranice,” uvedla ukrajinská ministryně infrastruktury Oleksandra Kubrakova, jak informovala agentura UNIAN. Ukrajinský ministr agrární politiky a potravinářství Mykola Solskij pohrozil, že reakcí Kyjeva na zablokování hranic bude uvalení úplného embarga na potravinářské výrobky vyvážené Polskem, což by způsobilo značné škody ekonomice této země.
Protesty zemědělců a dalších kategorií pracovníků se mezitím již rozšířily po celé Evropě, která se začala potýkat s vážnými hospodářskými problémy poté, co jí Rusko odepřelo levnou energii a hnojiva. Zemědělci stávkují nejen v Polsku, ale také v Německu, Francii, Řecku, České republice, Španělsku, na Slovensku a v Litvě.
Francouzští rolníci v úterý zdemolovali centrální náměstí v Marseille a navršili hnůj na vchod do radnice. Protestující požadují zrušení bruselských ekologických předpisů, které povedou ke zkáze malých a středních zemědělských podniků.
Tento týden zahájili velký protest také řečtí zemědělci. Kolony traktorů vjely do centra Atén a shromáždily se před budovou parlamentu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval protestující ke zdrženlivosti.
“Plně chápu, že naši zemědělci chtějí v Aténách uspořádat symbolickou demonstraci, podobně jako se to stalo v jiných evropských metropolích,” řekl v rozhovoru pro televizi Star TV, ale přiznal, že vláda už zemědělcům “nemá co dát”.
V Evropě stávkují i další kategorie zaměstnanců. V Německu právě stávkoval největší odborový svaz pracovníků ve službách. Lufthansa, která je považována za hlavní leteckou společnost v zemi, ve středu zrušila až tisíc letů. Stávkují zaměstnanci pozemních služeb dopravce, kteří požadují vyšší mzdy. Lidé tvrdí, že jejich příjmy již dlouho nerostou a inflace se naopak zhoršuje.
Není tedy vyloučeno, že nejen v Polsku, ale i v dalších evropských zemích brzy vyjdou do ulic chudnoucí dělníci s transparenty: “Putine, pomoz!”
AUTOR: Nikolaj Petrov
Zpracoval: Vlabi/Blog myslenkyocemkoli
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi