Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Rada bezpečnosti OSN po několika odkladech schválila rezoluci, jež vyzývá k větší humanitární pomoci do Pásma Gazy, nikoliv však k příměří. Neobsahuje ale výzvu k příměří či dočasnému zastavení bojů. Spojené státy a Rusko se zdržely hlasování.
Původní znění předložily Spojené arabské emiráty, jednání o textu se v Radě bezpečnosti vedou od začátku týdne. Rezoluci v patnáctičlenné RB OSN podpořilo 13 zemí.
Hlasování předcházelo dlouhé vyjednávání, které mělo zajistit podporu ze strany Washingtonu. Konečný text podle agentury Reuters již neoslabuje izraelskou kontrolu nad dodávkami pomoci 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. Izrael monitoruje dodávky pomoci do Pásma Gazy přes přechod Rafáh s Egyptem a přechod Kerem Šalom, který sám kontroluje.
Text rezoluce je výrazně mírnější než původně navrhovaný, který vyzýval k zastavení bojů. Schválený návrh podle televize Al-Džazíra apeluje na válčící strany, aby „vytvořily podmínky pro udržitelné zastavení vzájemných střetů“.
Schválený text vyzývá k „naléhavému přijetí opatření, které umožní bezpečnou, nerušenou a rozšířenou“ humanitární pomoc Pásmu Gazy a k „vytvoření podmínek pro udržitelné zastavení bojů“. Původní návrh naopak přímo vyzýval k naléhavému ukončení bojů, nikoliv pouze vytvoření podmínek, které to umožní.
Podle agentury Reuters oslabená rezoluce zklamala několik členů Rady včetně Ruska a arabské státy a státy Organizace islámské spolupráce. Některé z nich podle diplomatů dokument považují za souhlas s tím, aby izraelská armáda dále tvrdě zasahovala proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy v odvetě za útok Izrael 7. října.
„Podepsáním tohoto návrhu Rada v podstatě poskytla izraelským ozbrojeným silám úplnou volnost pohybu k dalšímu vyklízení Pásma Gazy,“ uvedl ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja.
Rusko proto předložilo pozměňovací návrh, aby se Rada vrátila k původnímu znění vyzývajícímu k „naléhavému a trvalému zastavení nepřátelských akcí“. Spojené státy tento pozměňovací návrh vetovaly. Pro návrh hlasovalo deset členských států, čtyři se zdržely.
Spojené státy a Izrael se staví proti příměří, protože se domnívají, že by pouze prospělo Hamásu, píše Reuters. Washington naopak podporuje dočasné přerušení bojů za účelem ochrany civilistů a osvobození rukojmích zajatých Hamásem během útoku na Izrael ze 7. října.
Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen na síti X uvedl, že Izrael bude ve válce pokračovat do porážky Hamásu a osvobození všech rukojmích. Podle ministra bude Izrael „nadále jednat v souladu s mezinárodním právem, ale bude z bezpečnostních důvodů monitorovat veškerou humanitární pomoc do Pásma Gazy“.
Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan prohlásil, že „zaměření OSN pouze na mechanismy pomoci Pásmu Gazy je zbytečné a odtržené od reality, jelikož Izrael již umožňuje dodávky pomoci v požadovaném rozsahu“. „OSN se měla zaměřit na humanitární krizi rukojmích,“ dodal. Diplomat také poděkoval Spojeným státům za jejich silnou podporu Izraele při jednáních o rezoluci.
Valné shromáždění OSN dříve v prosinci převážnou většinou vyzvalo k humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy, jeho rezoluce na rozdíl od Rady bezpečnosti však nejsou právně závazné.
Před hlasováním v OSN Izrael uvedl, že od začátku války do Pásma Gazy vjelo 5405 kamionů s pomocí, tedy s potravinami, vodou a zdravotnickým materiálem. Podle humanitárních organizací je to však jen zlomek toho, co je zapotřebí.
ZDROJ: Reuters / ČTK

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi