Republikánsky Senátor Ted Cruz pred justičným výborom griloval ľavičiarskeho riaditeľa Twitteru Jacka Dorseyho za cenzúru a potláčanie diskusií

USA: Senátor Ted Cruz (R-TX) včera na pojednávaní pred senátnym justičným výborom griloval riaditeľa Twitteru Jacka Dorseyho za potláčanie diskusie o volebných podvodoch

Texaský senátor tiež odsúdil demokratických senátorov za to, že požadujú od technologických internetových spoločnosti väčšiu cenzúru.

„Facebook, Twitter a Google majú obrovskú moc. Majú monopol na verejný diskurz v online aréne. Je desivé počúvanie otázok našich demokratických kolegov, pretože správa od demokratov v senáte neustále trvá na tom, aby Facebook, Twitter a Google cenzurovali ešte viac. Aby viac zneužívali ich moc a umlčiavali ešte viac hlasy, s ktorými demokrati v senáte nesúhlasia. Tento totalitný reflex našich kolegov je veľmi nebezpečný, pre demokraciu a slobodnú spoločnosť. Technologické spoločnosti získali veľkú moc a ťažia aj z benefitov, ktoré od štátu dostali, ako zákon 230 a špeciálna imunita za obsah, ktorú nikto iný nemá. Dokonca ste od štátu poberali dotácie, kým ste sa nestali najsilnejšími spoločnosťami“, uviedol Cruz.

Cruz: Chcem sa vás preto opýtať, je Twitter vydavateľ?

Dorsey: Nie, nie je, my len distribuujeme informácie

Cruz: Federálny zákon 230 hovorí, že poskytovateľom informácií je každý, kto je zodpovedný za tvorbu a rozvoj informácií poskytovaných cez internet. Správal sa Twitter ako vydavateľ, keď cenzuroval článok z NY Post o Bidenovi?

Dorsey: Nie máme striktnú politiku správania na platforme a ak dochádza k porušeniu pravidiel, tak uplatňujeme opatrenia a ľudia si vyberú, či sa zaviažu dodržiavať túto politiku.

Cruz: Až na to, že vaša politika je uplatňovaná selektívne. Tvrdil ste, že v prípade článku NY Post išlo o hacknutý materiál, no doteraz ste nezablokoval článok NY Times o Trumpových daniach, napriek tomu, že federálny zákon nedovoľuje uverejňovať niekoho daňové záležitosti bez jeho súhlasu. Toto ste teda nezablokoval…

Dorsey:  Naša politika sa zamerala na distribuovanie aktuálnych hacknutých informácií

Cruz: Zablokoval ste hacknuté informácie o daniach Donalda Trumpa? Blokoval ste hacknuté informácie od Edwarda Snowdena?

Dorsey: Nemám odpoveď..

Cruz: Odpoveď je nie. Používal ste selektívny spôsob. Keď ste sa správal ako vydavateľ, zablokoval ste ďalší článok časopisu Politico ako neprípustný.

Dorsey: Nie, uplatnili sme podmienky používania.

Cruz: Autor článku z NY Post dal na Twitter svoj článok a zablokovali ste mu konto s odkazom, že porušil pravidlá. Ak Twitter edituje, cenzuruje a umlčuje NY Post, noviny so štvrtým najväčším predajom v krajine, chová sa ako vydavateľ? Keď rozhoduje, ktorý článok bude povolený a ktorý nie?

Dorsey: Nie ten účet nebol zablokovaný, tam išlo o to že uverejnil hacknuté materiály.

Cruz: Moment tu to mám.Váš účet bol zablokovaný…

Dorsey: Áno, bol zablokovaný, a bude odblokovaný, keď to vymaže.

Cruz: Ste odborníkom na volebné podvody?

Dorsey: Nie, nie som

Cruz: Prečo teda Twitter práve teraz dáva varovania prakticky na každé vyhlásenie o volebných podvodoch?

Dorsey: Jednoducho odkazujeme na širšiu konverzáciu, aby ľudia mali viac informácií.

Cruz: To nie je pravda. Vložili ste na stránku, citujem: „Podvody s voličmi akéhokoľvek druhu sú v Spojených štátoch mimoriadne zriedkavé“. To nesúvisí so širšou konverzáciou, ale je to zaujatie politickej pozície a keď to robíte, stávate sa vydavateľom. Máte právo zaujať pozíciu v oblasti politiky, ale potom sa nepretvarujte, že nie ste vydavateľ, vďaka čomu máte špeciálnu výhodu podľa zákona 230. (Podľa ktorého nenesú sociálne platformy zodpovednosť za obsah)

Dorsey: Tento odkaz smeruje k širšej konverzácii s tweetmi od vydavateľov, k ľuďom v celej krajine.

Cruz: Pán Dorsey, bolo by nasledujúce vyhlásenie v rozpore s politikou Twitteru, citujem: „chýbajúce obálky z hlasovacích lístkov ostávajú najväčším zdrojom podozrenia z podvodu na voličoch.“

Dorsey: Zdá sa mi, že by sme to označili

Cruz: A čo takto …„ volebne podvody sú možné najmä tam, kde sú organizácie kandidátov tretích strán a aktivisti politických strán, zapojení do vybavovanie hlasovacích lístkov pre neprítomných. Označili by ste to ako potenciálne zavádzajúce?“

Dorsey: Nepoznám konkrétne informácie o tom, ale domnievam sa, že veľa z nich by malo označenie, ktoré ľudí nasmeruje k väčšej konverzácii.

Cruz: Máte pravdu, označili by ste ich, pretože ste zaujali politický postoj práve teraz, keď tvrdíte že podvod s voličmi neexistuje. Ja len poznamenám, že oba tieto citáty pochádzajú od Carter-Bakerovej komisie pre federálnu volebnú reformu, za ktorou je demokratický prezident Jimmy Carter a bývalý minister zahraničia James Baker, a stanovisko Twitteru je v podstate také, že voličské podvody neexistujú. Viete, že pred dvoma týždňami bola v Texase obvinená žena z volebného podvodu so 134 lístkami, viete o tom?“

Dorsey: Nie som si vedomý, je to hypotetické, neverím tomu

Cruz: Dobre vyskúšame, dám to na Twitter a uvidíme, či tam dáte varovanie. Hovoril ste, že ste za transparentnosť. Chcem teda vás Twitter aj Facebook požiadať, o čo som vás už žiadal niekoľkokrát, aby ste poskytli údaje koľkokrát ste zablokovali republikánskeho kandidáta a koľkokrát demokratického? V rokoch 2016, 2018, 2020. Twitter opakovane odmieta zodpovedať túto otázku. Keďže hovoríte o transparentnosti, zaviažete sa teraz pred senátom, že odpoviete?

Dorsey: To práve robíme

Cruz: Prepáčte pán Dorsey, nepočujem vás?

Dorsey: Snažíme sa o to v súlade s článkom zákona 230.

Cruz: Je to odpoveď –áno? Zodpoviete tieto otázky?

Dorsey: Transparentnosť nie sú len výstupy, ale aj procesy..

Cruz: Čiže odpoveď je áno?

Dorsey: Určite sa na to pozrieme

Cruz: Odpovedzte a nekľučkujte.

Dorsey: Budeme pracovať na širšej transparentnosti.

Cruz: Takže odpoveď je nie! Pán Zuckerberg, čo vy? Zaviažete sa, že Facebook poskytne tieto dáta?

Zuckerberg: Senátor nie som si istý, či máme takéto dáta k dispozícii, ale budem spolupracovať s vaším tímom.

Cruz: Takže to môžem považovať za áno, na rozdiel od Twitteru pre ktorého je transparentnosť len falošná a nemieni ju poskytnúť.

Autor: Ivan Blaho

Napsat komentář