Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
JAPONSKO: Počet úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 klesol v uplynulých dňoch v Japonsku k nule. V tejto krajine zároveň zaznamenávajú menej než jeden nový prípad nákazy koronavírusom na milión obyvateľov – čo je najmenej spomedzi ekonomicky najsilnejších krajín sveta s výnimkou Číny.
Ako v stredu uviedla agentúra Reuters, odborníci si tento jav nevedia jednoznačne vysvetliť, keďže neďaleká Južná Kórea s podobnou zaočkovanosťou zaznamenáva rekordné čísla ohľadne novonakazených. Počet nových prípadov ostáva vysoký aj v Singapure. V Austrálii zaznamenávajú opätovný rast po tom, čo uvoľnili prísne obmedzenia pohybu.
Jednou z hypotéz vedcov je, že v Japonsku prevládajúci koronavírusový variant zmutoval do podoby, ktorá narušila jeho schopnosť množenia.
Ituro Inoue z Japonského národného ústavu genetiky zároveň predpokladá, že imunita voči variantu delta chráni Japoncov aj pred inými mutáciami. “Nie som si však stopercentne istý,” priznal.
Japonsko počas pandémie ani raz nemalo lockdown, avšak kým neboli k dispozícii vakcíny, zaviedlo isté obmedzenia a sprísnilo aj režim na hraniciach.
“Nosenie rúšok a osobná hygiena sú stále rovnaké a dôležité,” povedal v tejto súvislosti Kazuaki Džindai z Univerzity Tóhoku v Sendai.
Odborníci ďalej špekulujú, že situácia v Japonsku môže byť aj dôsledkom neskorého začiatku očkovacej kampane, a teda pretrvávajúceho silného účinku vakcín. Ďalší poukazujú na sezónne výkyvy, v rámci ktorých sa situácia v dvojmesačných intervaloch zhoršuje a zase zlepšuje.
Premiér Fumio Kišida však podľa agentúry Reuters nenecháva nič na náhodu a minulý týždeň nariadil uzavretie hraníc, aby Japonsko ochránil pred variantom omikron. Ten zatiaľ detegovali v Japonsku u štyroch ľudí.
Mesíkova teória
Svoj pohľad na situáciu v Japonsku poskytol aj analytik Juraj Mesík. Vo svojom komentári na sociálnej sieti uviedol, že úlohu mohol zohrať aj vitamín D a dostupnosť ivermectinu, ktorý sa v krajine používa na liečbu infekcií spôsobených parazitmi.
“Ako vidíte na grafe, nejde len o nakazených, ale aj o mŕtvych – tých je v J. Kórei aktuálne viac ako100-násobok počtu mŕtvych v Japonsku. Juhokórejčania s 81% “plne” zaočkovaných vírusovou mRNA dnes hynú ako nikdy od začiatku pandémie. Japonci 78% a nehynú. Američania dnes hynú ako začiatkom marca 2021, keď malo v sebe dve dávky mRNA 10% ľudí. Dnes ich je “plne očkovaných” 60%. Európanov je dnes s dvomi dávkami v tele 68% – a hynú tak ako začiatkom mája, keď malo v sebe dve dávky vírusovej mRNA 9%,” poznamenáva Mesík s tým, že si nikto nekladie otázky ako je to možné a či nezlyhala vakcinačná kampaň.
O prínose vitamínu D, aj po skúsenostiach pacientky ktorá bola v Japonsku, hovorila aj lekárka Etela Janeková. Taktiež má skúsenosti aj s ivermectinom, ktorý pacientom podávala, kým to na Slovensku bolo možné. V septembri totiž skončilo povolenie pre terapeutické použitie tohto neregistrovaného lieku.
Z ivermectinu (IVM) sa stal počas pandémie kontroverzný liek. Hoci sa používa už roky ako bezpečný liek na liečbu parazitov, po tom ako ho ľudia začali používať na liečbu koronavírusu, sa ozvali EMA a ďalšie zdravotnícke úrady, ktoré to neodporučili. Tvrdia, že neexistuje dostatočné množstvo presvedčivých dôkazov, kvalitných štúdií o jeho účinkoch a môže človeku poškodiť. Na druhej starne sú tu aj tvrdenia, ktoré hovoria opak. Janeková hovorí, že strach so zvýšených pečeňových testov je z jej skúsenosti neoprávnený. Dodala, že to nie je liek, ktorý sám o sebe vylieči chorobu, ale rada by ho používala.
ZDROJE: REUTERS/TASR/HSP
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi