JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rozčílené Rusko: Vždyť „Novičok“ vyrábějí Západ a NATO!

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s „nepřátelskými výroky“ řady zemí ohledně situace s Alexejem Navalným připomnělo, že na „Novičoku“ pracovali specialisté z mnoha západních zemí a specializované struktury NATO.

V pátek přijali ministři zahraničí Německa a Francie Heiko Maas a Jean-Yves Le Drian společné prohlášení o situaci s Navalným. Dokument uvádí, že ministři „sdílejí hluboký šok z tohoto útoku na pana Navalného“ a samotné události se nazývají „vážné porušení základních principů demokracie a pluralismu“. Politici také uvedli, že od ruských úřadů očekávají záruky pro své vlastní občany. Zejména jde řeč o „občanských a politických právech“Navíc z jednání NATO vyplynul poněkud ultimativní požadavek, aby Rusko objasnilo propram výrobyy „Novičoku“.
„V souvislosti s kategorickým tvrzením, že u nás byly vyvinuty toxické chemické sloučeniny nervově-paralytického působení, které se na Západě nazývají „Novičok“, je třeba připomenout následující. Již řadu let pracují odborníci z mnoha západních zemí a specializované struktury NATO na sloučeninách obsažených v této rozsáhlé skupině chemických látek,“ citovala ruské ministerstvo RIA Novosti.Kromě toho ve Spojených státech bylo vývojářům technologií pro jejich bojové použití oficiálně vydáno více než jeden a půl stovky patentů, dodali diplomaté.

Navalnyj byl hospitalizován 20. srpna v Omsku poté, co v letadle onemocněl. Na základě výsledků vyšetření místní lékaři pojmenovali hlavní diagnózu jako metabolickou poruchu, která způsobila prudký pokles hladiny cukru v krvi. Zatím není jasné, co to způsobilo, ale podle omských lékařů nebyly v Navalného krvi a moči nalezeny žádné jedy.

Blogger byl později transportován letadlem do Německa. Ve středu německá vláda s odvoláním na vojenské lékaře oznámila, že Navalnyj byl „otráven“ látkou ze skupiny látek „Novičok“. V této souvislosti Kreml poznamenal, že Berlín neinformoval Moskvu o svých zjištěních, a ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Rusko čeká na odpověď Německa na oficiální žádost ohledně této situace.

V den Navalného hospitalizace začalo ruské státní zastupitelství a policie provádět šetření. Ruské velvyslanectví v Berlíně uvedlo, že očekává právní pomoc německé strany prostřednictvím úřadu generálního prokurátora.

Jak řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, Rusko má zájem a chce situaci vyjasnit, ale vyžaduje to informace z Německa, které zatím nejsou k dispozici.

Poslední kilogram chemických bojových látek dostupných v Rusku byl zničen 27. září 2017. Federální cílový program, realizovaný od roku 1996, byl tedy dokončen před plánovaným časem a Moskva plně splnila své závazky vyplývající z Úmluvy o zákazu chemických zbraní, protože odstranila asi 40 tisíc tun toxických látek. Na druhé straně USA zůstávají jediným vlastníkem podstatných zásob chemických bojových látek.

Překlad: prvnizpravy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář