JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko informovalo o úspěšném testu hypersonické střely Cirkon s plochou drahou letu a s maximální rychlostí téměř 10 tisíc kilometrů za hodinu. Zahájení provozu hypersonického komplexu je naplánováno již v období 2020-2021

RUSKO: Ve středu ruští vojáci informovali o úspěšném testu Cirkonu, hypersonické střely s plochou drahou letu. Pozornosti mezinárodních médií se zpráva nevyhnula.

Cirkon byl odpálen z paluby fregaty Admirál Gorškov v Bílém moři a následně úspěšně zasáhl cíl v Barentsově moři. Raketa překonala 450 kilometrů za 4,5 minuty. Průměrná rychlost zbraně činila 5,7 tisíc kilometrů za hodinu, maximální přes 9,5 tisíc kilometrů za hodinu.

Americký časopis The National Interest poznamenává, že test rakety probíhal na pozadí rostoucího napětí kolem kontroly zbraní. „Obnova velmocenského soupeření mezi Čínou, Ruskem a Spojenými státy vedla ke zvýšení investic a zájmu o rakety a systémy protiraketové obrany všech stran,“ uvádí analytik časopisu Anthony Endresen.

Analytik dodává, že úspěchy Ruska v oblasti hypersonických zbraní májí strategický význam, a to „částečně kvůli politickému významu vedení při nasazení pokročilých technologií, ale také proto, že tyto zbraně představují nové spektrum hrozeb pro protivníky a nabízejí určitou úroveň asymetrické hrozby“. Endresen také předpokládá, že o demonstraci Cirkonu projeví zájem státy, které jsou pro Rusko důležité z hlediska obchodu se zbraněmi, třeba Indie.

The Bussines Insider věří, že vývoj hypersonických zbraní hraje klíčovou roli v soutěži mezi Ruskem, Spojenými státy a Čínou, a to kvůli skutečnosti, že proti nim v současné době neexistuje žádná obrana. Hypersonické zbraně jako Cirkon, píše vydání, představují hrozbu nikoli kvůli své rychlosti, ale manévrovatelnosti a nepředvídatelnosti letových drah.

Japonská agentura NHK ze své strany upozorňuje na to, že Rusko usiluje o vývoj zbraní jako Cirkon jako nástrojů překonání amerického systému protiraketové obrany.

„Záběry jasně ukazují, jak raketa zahalená silnými záblesky plamene rychle vzlétá a po náhlé změně směru pohybu okamžitě mizí z dohledu,“ komentuje záběry testu agentura.

Za zmínku stojí, že zahájení provozu hypersonického komplexu je naplánováno na léta 2020-2021 po dokončení státních zkoušek. Cirkon má být ve výzbroji ruského námořnictva, prezident RF Vladimir Putin však dříve zmínil i vývoj Cirkonu pozemní dislokace.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com

Komentář

 • Sh. Be. Ann

  13. října 2020

  Dobrý deň.
  Toto je jediná cesta, akou Rusko môže ísť, v podstate inú možnosť ani nemá. Stáročia sa západ pre nerastné bohatstvo a pre životný priestor snažil kolonizovať a potom drancovať Rusko, no doposiaľ sa mu to nepodarilo a zrejmä ani nepodarí. Jedinú možnosť, ktorú musí Rusko robiť je len nové a super-moderné „оружие“; len týmto spôsobom zastaví imperializmus v jeho rozpínavosti ..
  No uvidíme ako Eur. Únia pôjde ďalej, keď kapitalizmus je v nepredstaviteľnej kríze (čo nechce priznať) a vymýšľa také akcie ako Korona-vírus, a ako toto všetko dopadne..
  Ak by Rusko, nepredstavovalo stále nové a nové zbrane, tak už dávno je ďalšia vojna proti Rusku, lenže sa ho boja, ale ten tlak proti Rusku je stále vidno ..
  A zaujímavé je, ako všetci naši politici idú proti Rusom a proti Rusku. Ale aj napriek tomu som veľmi hrdý na to, že som Slovan, a že tam niekde na východe je Veľký Slovanský národ, na ktorého raz bude možnosť spoľahnúť sa ..
  S pozdr. …

Odeslat komentář