JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Salon: K čemu Bolton, když je zde zuřivý militarista Pompeo?

USA: Přítomnost takového militaristy, jako je John Bolton, v administrativě Donalda Trumpa, pomohla včas skrýt „posedlost Íránem“ ministra zahraničí Mika Pompea, uvedla novinářka Salonu Heather Digby Partonová.

Nyní však šéf americké diplomacie tlačí USA otevřeněji k válce s Teheránem, což je nebezpečná situace, započítáme-li impulzivnost prezidenta..
Poté, co americký prezident Donald Trump vydal rozkaz k likvidaci íránského generála Kásima Sulejmáního, celý svět zadržel dech a čekal na to, co se bude dít dál – odpověď Teheránu, americká reakce.

Ačkoli prozatím zjevně Washington zmírnil svou válečnou rétoriku, nebude to pravděpodobně trvat dlouho, alespoň tak dlouho, dokud ministr zahraničí Mike Pompeo zůstane v bezprostředním okruhu prezidenta. Podle novinářky všechny zprávy o tom, jak bylo rozhodnuto o zabití Suleimáního, naznačují, že za touto „katastrofou“ stojí Pompeo.

Partonová věří, že přítomnost tak zuřivého militaristy, jako bývalého bezpečnostního poradce Johna Boltona, v prezidentské administrativě pomohla skrýt „posedlost Pompeo Íránem“Stejně jako v případě generálního prokurátora Williama Barra, vůči kterému mnozí doufali, že bude „předvídatelným zástupcem republikánské politické elity“, byly vypracovány plány týkající se Pompeovi, že by mohl zadržet impulzivnost a chaotickou zahraniční politiku Donalda Trumpa. Ale stejně jako Barr se i Pompeo stal zastáncem radikálních názorů, kteří rozuměli tomu, jak komunikovat s prezidentem a lstí dosahovat svých vlastních cílů.

Podle Partonové bylo toto chování od Pompea očekáváno. Jeho pověst se opírá hlavně o jeho rané úspěchy: promoval s vyznamenáním na americké vojenské akademii v West Point a poté na právnické fakultě Harvardské univerzity, což už není špatné. Pak Pompeo sloužil pět let v armádě, ale nezúčastnil se na bojových akcích a ničím se příliš nelišil, pracoval několik let v CIA a nějakou dobu v advokátní kanceláři ve Washingtonu. Před více než 20 lety se budoucí ministr zahraničí toho všeho vzdal a pokusil se stát podnikatelem, neuspěl a nakonec získal místo v Kongresu a stal se slavným díky kritice Hillary Clintonové za incident s ostřelováním amerického konzulátu v Benghází v Libyi a za vystoupení za válku s Íránem. „To nejsou tak špatné výsledky, ale trochu krátké pro ředitele CIA a ministra zahraničí – dva velmi důležité posty, které Pompeo zastával ve  Trumpově administrativě,“ ironicky poznamenala publicistka Salonu.

Pompeo zřejmě jednoduše našel společný jazyk s prezidentem, a to i přes jejich rozdíly v některých otázkách zahraniční politiky, zejména Ruska. Podle údajů The NewYorker se však politici shodli na názorech na Írán. Jako ředitel CIA vytvořil Pompeo speciální středisko, které vyvinulo strategii pro jednání s Teheránem, a právě on přesvědčil Trumpa, aby vystoupil z jaderné dohody s Íránem a nejodolněji bránil politiku „maximálního tlaku“ a izolace. Právě kvůli Pompeovi Spojené státy uznaly islámské revoluční gardy pod velením Sulejmáního coby teroristickou organizaci. Kromě toho jako ministr zahraničí Pompeo aktivně obhajuje sbližování s Izraelem, Saúdskou Arábií a SAE, které Trump nazývá „íránskými nepřáteli, kteří někdy sledují cíle v rozporu s americkými zájmy“.

„Kdo potřebuje Johna Boltona, když je zde takový ministr zahraničí?“ zeptala se sarkasticky Partonová.

Ačkoli byl Pompeo kdysi hodnocen jako příslušník Tea Party, vždy byl blíže k extrémní pravici, k nekonzervativní filozofii než k libertariánům. A ti už dlouho trvali na tom, že „skuteční muži chtějí jít do Teheránu“ – přestože Írán není zdaleka jedinou zemí, která může být obviněna z podpory terorismu na Blízkém východě, zaujímá zvláštní místo v srdci pravičáka. Možná konzervativci nemohou Teheránu odpustit rukojmí z roku 1979. Možná jsou pravicoví křesťané příliš sympatizující s Izraelem, který považuje Írán za „smrtelného nepřítele“.

Podle Heather Digby Partonové dnes musí Pompeo vést americkou diplomacii – práci, která evidentně není po chuti, vzhledem k tomu, jak otevřeně agituje za válku. „Samozřejmě, tohle je Trumpova administrativa a obvyklá pravidla zde neplatí. V tuto chvíli máme impulsivního prezidenta uprostřed impeachmentu, který je tlačen do války Fox News a radikálně smýšlejícího ministra zahraničí. Ano, určitě není čeho se vůbec obávat,“ uzavřela ironicky novinářka.

Odeslat komentář