JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šéf Pentagonu přiznal, že se americká armáda v Sýrii dostala do pasti

USA: Hlava Pentagonu Mark Esper v přenosu Fox News řekl, že se jeho podřízení v arabské republice dostali do „hrozné“ situace.

„Američtí vojáci se dostali do pasti mezi syrskou armádou pohybující se na sever, aby čelila turecké armádě, která směřuje na jih,“ vysvětlil ministr obrany.

Poznamenal, že se Washington „nezavázal“, že bude válčit s Ankarou kvůli ochraně syrských Kurdů. Přiznal rovněž, že USA nemají dost sil v tomto regionu, aby zastavily tureckou ofenzívu.

Ještě dříve Esper učinil prohlášení, že USA stáhnou ze Sýrie dalších asi tisíc vojáků. Agentura Reuters s odkazem na vlastní zdroje informovala, že hlavní kontingent může odejít z republiky v nejbližších dnech.

Turecká operace v Sýrii

9. října turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Kurdské dělnické straně, jež je v jeho zemi zakázána, a proti teroristické frontě Islámský stát (zakázaná v Rusku). Tentýž den turecké letectvo zaútočilo na Ras al-Ayn a další města.

USA ihned prohlásily, že stáhnou vojáky, i když ještě donedávna spolupracovaly s Kurdy. Kurdové to vyhodnotili jako porušení dohod.

Po leteckých útocích následoval útok pozemní. V sobotu 12. října Ankara sdělila, že turečtí vojáci a syrská ozbrojená opozice nastolili kontrolu nad Ras al-Aynem a v neděli agentura Anadolu zveřejnila zprávu o dobytí Tell Abiadu.

V neděli v Damašku přijali rozhodnutí o nasazení vojáků po celé délce hranice s Tureckem za účelem pomoci Kurdům. Vládní armáda již zahájila přesun na sever země.

Odeslat komentář