Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Slovenská lekárska komora (SLK) na stredajšej tlačovej konferencii vyzvala vládu Igora Matoviča, aby ešte prehodnotila spustenie celonárodného testovania. Podľa odborníkov je potrebné zvážiť možné úplné vyčerpanie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ochranných pomôcok a iných materiálov
Šéf SLK Marian Kollár uviedol, že uplynulý víkend sa sám ako lekár zúčastnil odberov vzoriek pri pilotnom testovaní na Orave a v Bardejove.
Testovanie na Orave bolo podľa šéfa SLK slov s „vypätím všetkých síl“. Kollár očakával, že sa niekto zamyslí nad výsledkami a povie ako ďalej.
Odčerpávanie síl
Kollár sa zároveň pýta, kto sa bude prípadne starať o nakazených zdravotníkov.
Dodal, že na testovanie chýbajú zdravotnícki pracovníci, problematické je podľa neho aj materiálne vybavenie.
Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci. Podľa jeho slov by si mali šetriť sily a prostriedky. Jasné podľa neho nie je ani to, čo by sa stalo prípade ďalšej vlny.
Testovanie na národnej úrovni je podľa neho problematické z personálneho hľadiska ako aj z hľadiska nedostatku ochranných pomôcok. Naznačil, že sa nedá vylúčiť, že zúčastnení sa počas čakania na test nakazia.
„Situácia je vážna, musíme si uvedomiť, že chýbajú zdravotníci, lekári sú vyčerpaní, nemocnice začínajú dosahovať plné kapacity. Nie je doba, aby sme robili veci, ktoré nemajú zásadný vplyv na zvládnutie pandémie v tomto období a už vôbec by sme nemali robiť veci, ktoré nám odčerpávajú sily. Sily materiálne, finančné, personálne, ale i psychické. Sily, ktoré budeme potrebovať už v najbližších dňoch a týždňoch,“ upozorňujú odborníci.
„Povinnosťou Slovenskej lekárskej komory je myslieť na tých, pre ktorých sme tu, ale dnes musíme dať aj jednoznačný odkaz vláde, ktorú chceme presvedčiť, že sa mýli, lebo honba za prvenstvom a vavrínmi môže spôsobiť slepotu a zastrieť podstatu celej veci. Robme preto správne veci a robme ich správne…“
Kollár vidí význam v pravidelnom testovaní v zdravotníckych zariadeniach, napríklad v domovoch sociálnych služieb, potravinárstve či strategických podnikoch.
Test nedáva sám o sebe žiadnu indíciu, či je pacient infekčný alebo nie
MUDr. Ernest Sivík na tlačovej konferencií dodal, že nielenže obstarané antigénové testy majú pomerne vysokú falošnú negativitu, ale podľa jeho slov nie je pravdou ani to, o čom hovorí premiér Matovič, že tí, ktorých testy identifikujú ako pozitívnych sú infekční.
Sivík citoval slová profesora Klempu zo včerajšieho brífingu vedcov s prezidentkou Čaputovou: „Ten test je dôkaz vírusových bielkovín a nedáva sám o sebe žiadnu indíciu, či je pacient infekčný alebo nie.“
„To je veľmi dôležitá veta. Čiže, keď má niekto pozitívny test, nemusí byť infekčný,“ zdôraznil Ernest Sivík s tým, že nie je pravdivé tvrdenie, že týmito testami sa „vychytávajú“ infekční ľudia.
„Ja by som bol rád, keby aj médiá neoznačovali ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní infekčnými, pretože šírime paniku medzi ľuďmi. Skúsme to obyvateľstvo trocha ukľudniť, povedať, že fakt je to len pozitivita testu. To, či je človek infekčný, na to treba ďalšie vyšetrenia.“
Doplnil, že podľa viacerých odborníkov dokonca ani PCR nedáva dôvod označovať pacientov ako infekčných.
Médiá by podľa Sivíka mali pracovať s osvetou. „Lebo verejnosť začína byť aj vystrašená. Ľudia sa boja a ten strach nepridáva na imunitnom systéme. Najdôležitejšie v boji proti vírusovým ochoreniam je imunologický stav organizmu.“
Uviedol tiež, že podľa multicentrickej štúdie WHO, ktorej výsledky prezentovala napríklad česká televízia Prima, na začiatku pandémie bola úmrtnosť na covid-19 3,4 %, zatiaľ čo postupne klesla na 0,4 až 1 %. „A v poslednej dobe táto úmrtnosť dosahuje 0,2%, čiže je na úrovni chrípky. To sú celosvetové dáta.“
Je to vydieranie, lebo ľudia nemajú na výber
Nariadenie, že ľudia, ktorí sa nebudú môcť alebo sa rozhodnú nezúčastniť, budú musieť byť 10 dní v karanténe je z jeho pohľadu „absolútne diskriminačné“.
Celoplošné testovanie preto považuje za „vydieranie“. Ľudia podľa jeho slov nemajú na výber.
Bez diskusie, všetko odsúhlasené dopredu
Kollár kritizoval aj štýl komunikácie s vládou najmä v súvislosti so zasadnutiami krízového štábu, kde podľa jeho slov nebola takmer žiadna diskusia a všetko pôsobilo, ako už dopredu odsúhlasené.
Dodal, že premiér Igor Matovič neodpovedal na otázku, kto konkrétne mu poradil zorganizovať dvojnásobné celonárodné pretestovanie antigénovými testami.
„V prvom rade treba zachovať chladnú hlavu a treba si veci ešte premyslieť. My si veľmi dobre uvedomujeme, že vlak je rozbehnutý. Uvedomujeme si, že niekto rozhodol, ja osobne ako Marian Kollár doteraz neviem, kto rozhodol. Toto rozhodnutie malo byť vysoko odborné. Keď zháňam informácie od epidemiológov, virológov, hygienikov a množstva odborníkov, nikto mi nevie povedať,, kto sa na tomto rozhodnutí podieľal. Máme vážne obavy, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné,“ uviedol Kollár
Na krízovom štábe sa tiež Kollár údajne dozvedel, že ochranné pomôcky na pretestovanie si majú lekári a zdravotníci zabezpečiť sami, že je to vraj ich „psia povinnosť“.
Kollár sa už nebude zúčastňovať rokovaní Ústredného krízového štábu
Kollár sa zároveň už nebude zúčastňovať rokovaní Ústredného krízového štábu.
„Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavanie a vôbec sa nehľadí na ich názor, je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom,“ povedal Kollár.
Ako dodal, do vecí, u ktorých nevidí význam a validitu rozhodnutí a procesov, sa nebude púšťať.
Výzva vláde
„Slovenská lekárska komora preto vyzýva vládu, aby ešte raz zvážila celoplošné testovanie, zasadla za jeden stôl s odborníkmi a začala plánovať jasné kroky, ktoré nám pomôžu spoločnou zodpovednosťou v želateľnom horizonte pandémiu zvládať.“
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi