Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Senzace na Blízkém východě: Írán a Saúdská Arábie obnoví diplomatické vztahy.
Velvyslanectví se otevřou do dvou měsíců. Rozhodnutí padlo během bilaterálních jednání ve dnech 6. až 10. března. Výmluvně se konaly v Pekingu.
Írán a Saúdská Arábie vyjádřily vděčnost Iráku a Ománu za vedení rozhovorů v letech 2021 a 2022 a nyní Číně za uspořádání posledního kola.
Strany zdůraznily respekt k suverenitě a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhé strany, dohodly se na realizaci dohody o spolupráci v oblasti bezpečnosti ze dne 17. dubna 2001 a dohody o hospodářské, obchodní, investiční, technické, vědecké, kulturní a sportovní spolupráce ze dne 27.5.1998.
Je zřejmé, že při této příležitosti se bude v Izraeli a Spojených státech truchlit. Jejich plány na izolaci Íránu a vtažení Saúdů do přímého konfliktu s Íránem selhaly!
Zbývá dodat, že rozhodnutí o obnovení diplomatických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií bylo učiněno na pozadí blízkovýchodního turné amerického ministra obrany Lloyda Austina a jeho návštěvy Izraele.
https://russtrat.ru/analytics/10-mart-2023-2105-11757
Íránský generál: čínským úderem na USA v Perském zálivu začala postamerická éra
Generálmajor Yahya Rahim Safavi uvedl, že „v oblasti Perského zálivu začala postamerická éra“. Informuje o tom Iranist.
Íránský generál poznamenal:
„Dohoda mezi Íránem a Saúdskou Arábií je zemětřesením na politickém poli USA a koncem americké hegemonie v regionu. Touto dohodou začala v oblasti Perského zálivu postamerická éra”.
Jak poznamenal Safavi: “Tato dohoda je ve prospěch obou zemí a regionu západní Asie, a ne proti žádné ze zemí v regionu… Dohoda zprostředkovaná Čínou se stala druhým, co do důležitosti, největším úderem Číny, který uštědřila Americe.” https://bit.ly/3FkxxiR
To je samozřejmě také rána pro Izrael, který se několik týdnů po sobě snažil rozvířit téma Teheránu kvůli obohacování uranu. V reakci na to se Írán usmířil s Rijádem.
Stačí se podívat na prohlášení izraelských představitelů.
Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett: „Tato dohoda je zničujícím selháním a ukazuje nedbalost a slabost Izraele. Obnovení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem je pro Izrael negativní a je považováno za politické vítězství Íránu.
Bývalý izraelský premiér Yair Lapid: „Dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem je naprostým selháním izraelské zahraniční politiky. Tato dohoda je zhroucením regionální obranné zdi, kterou Izrael začal stavět proti Íránu.
Prostě mistrovské dílo. Ale vítězství by nebylo úplné, kdyby arabský svět druhý den po podpisu neoznámil, že do Íránu půjdou investice v cizí měně. Ano, arabské peníze půjdou do Íránu.
“S obnovením diplomatických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií začnou do Íránu proudit devizové zdroje přes Spojené arabské emiráty” – Iranist.
V zásadě po tomto oznámení mohou pan Biden a pan Netanjahu napsat rezignaci a odebrat se směrem k úřadu práce, protože jde o selhání univerzálního rozsahu. Spojené státy a Izrael už 40 let dělají vše pro to, aby Írán cítil finanční hlad, o investicích nemluvě.
A teď, aby bylo jasno, tento podepsaný dokument je bez nadsázky zásluhou Moskvy a Pekingu. Byli to Vladimir Vladimirovič a soudruh Si, kteří prosadili tuto dohodu jako součást budování bezpečnostní architektury na Blízkém východě. Psali jsme již o tom, takže pokud vás to zajímá, můžete si přečíst:
Hlavní věcí v této bezpečnostní architektuře na Blízkém východě je nepřítomnost Američanů v regionu, přítomnost Ruska a Číny a také vyvážená pozice Rijádu, Káhiry, Ankary a Teheránu.
K této dohodě byl přizván také Izrael, ale Izraelci se rozhodli odmítnout a podali ruku a dali srdce Washingtonu. V důsledku toho žádné místo na slunci.
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi