JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sestřelili jsme ukrajinské dopravní letadlo, přiznala íránská armáda

ÍRÁN: Írán přiznal, že jeho armáda neúmyslně sestřelila ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě. Důvodem byla lidská chyba. Íránské úřady se za incident omluvily a zdůraznily, že ti, kdo jsou za něj zodpovědní, budou pohnáni ke spravedlnosti. Ukrajinský prezident v reakci uvedl, že očekává plné přiznání, omluvu a kompenzaci.

Podle komuniké íránských ozbrojených sil ukrajinské letadlo prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna takovýmto chybám předešla.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavíd Zaríf na twitteru napsal, že pád ukrajinského letadla způsobila lidská chyba, k níž došlo „v době krize způsobené americkým nezodpovědným chováním“.

Na přiznání už reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj . „Dnešní ráno nebylo dobré, ale přineslo pravdu. Ještě před dokončením práce mezinárodní komise Írán přiznal svou vinu v sestřelení ukrajinského letadla,“ uvedl Zelenskyj v prohlášení.

„My ale trváme na úplném přiznání viny. Očekáváme od Íránu ujištění o připravenosti k úplnému a otevřenému vyšetřování, pohnání viníků k odpovědnosti, navrácení těl zabitých, vyplacení odškodného a oficiální omluvu diplomatickou cestou,“ zdůraznil prezident podle webu listu Ukrajinska pravda.

Zelenskyj také doufá, že další vyšetřování bude postupovat bez umělého zdržování a překážek. Pětačtyřicet ukrajinských odborníků, vyslaných do Íránu, má získat plný přístup k vyšetřování a součinnost při nastolení spravedlnosti.

Dosud Írán sestřelení popíral

Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, žádný z cestujících a členů posádky pád stroje nepřežil.

Ihned se objevily spekulace, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde jsou umístěni i Američané. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době proto byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana.

Írán však doposud sestřelení ukrajinského letadla popíral. O tom, že ukrajinský letoun, možná omylem, sestřelili Íránci, hovořil přitom již ve čtvrtek s odvoláním na informace tajných služeb kanadský premiér Justin Trudeau, jehož země v troskách letadla přišla podle aktualizované bilance o 57 občanů.

O této možné příčině katastrofy boeingu se ještě dříve zmínila americká média a prezident Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. O variantě sestřelení se zmínil také britský premiér Boris Johnson a šéf australské vlády Scott Morrison.

 

Odeslat komentář