JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Sexuálne a reprodukčné práva budú opäť témou na pôde Európskeho parlamentu. Poslankyňa Záborská upozorňuje, že predložená správa je nebezpečná a zasahuje do národných kompetencií

EU: Poslankyňa Anna Záborská (KÚ, OĽaNO) upozorňuje, že v pondelok bude výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rovnosť pohlaví hlasovať o kontroverznej správe chorvátskeho socialistu Predraga F. Matića o sexuálnom a reprodukčnom zdraví

Záborská zdôrazňuje, že sexuálne a reprodukčné práva ako celá zdravotnícka politika patria do kompetencie národných štátov a nie EÚ.  Napriek tomu socialista Matić predložil kontroverznú správu, o ktorej bude dnes hlasovať výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rovnosť pohlaví.

„Ide o jasné zasahovanie do národných kompetencií vo veľmi citlivých oblastiach sexuálneho a reprodukčného zdravia a preto ju považujeme za nebezpečnú a dianie okolo nej intenzívne sledujeme,“ upozorňuje Záborská.

 

Proti správe sa postavilo aj KDH

Predseda KDH Milan Majerský a predseda KDU-ČSL Marian Jurečka ešte koncom apríla informovali, že požiadali frakciu Európskej ľudovej strany (EĽS) v Európskom parlamente, aby odmietla podporiť správu chorvátskeho socialistu Predraga F. Matića o sexuálnom a reprodukčnom zdraví. V spoločnom liste predsedovi frakcie Manfredovi Weberovi upozorňujú, že správa hrubo zasahuje do kompetencií členských štátov.

Ako vysvetlili, správa Matića totiž žiada uznať právo na potrat, sexuálnu výchovu podľa štandardov OSN či určenie vlastnej genderovej identity, pričom regulácia všetkých týchto oblastí spadá do právomoci členských štátov.

Závažne tiež obmedzuje právo na výhradu vo svedomí, ako aj slobodu prejavu.

Hoci správa nie je právne záväzná, predstavuje podľa signatárov listu tú najhoršiu formu legislatívneho aktivizmu, keďže by sa na ňu v prípade jej schválenia odvolávali i európske súdy v rozhodnutiach, ktoré sa týkajú členských štátov.

Lídri KDH a KDU-ČSL sa zhodli na tom, že takéto mäkké právo má len jeden úmysel, a to postupnými krokmi vytvárať pôdu pre presadenie tzv. ,,nových práv.“

Podľa spomínanej správy je napríklad porušovaním ľudských práv a násilím páchaným na ženách to, že ,,v niektorých členských štátoch stále platia zákony, ktoré zakazujú umelý potrat s výnimkou prísne vymedzených okolností.“ Odporcov tzv. reprodukčných práv dokonca návrh správy obviňuje z narúšania demokracie a osobných slobôd.

 

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář