JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Skutečná příčina odstoupení USA od smlouvy INF – O likvidaci raket středního a krátkého doletu

RUSKO/USA:USA se rozhodly odstoupit od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), protože Američanům bránila v dosažení jednostranné převahy nad RF, což také uznaly americké úřady, prohlásil předseda mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačev.

„Ve svém projevu k účastníkům předvolebního celonárodního sjezdu Republikánské strany ministr zahraničí USA Joe Biden prohlásil, že ‚Amerika odstoupila od škodlivé smlouvy (měl na mysli INF), aby mohla naše země vyrábět rakety pro zadržování ruské agrese´,“ napsal ruský senátor na Facebooku.

 

Podle jeho slov byla poprvé uznána skutečnost, o níž Rusko mluvilo neustále, a kterou „mlčky spolkli“ spojenci USA v NATO: „Smlouva o raketách středního a krátkého doletu Američanům překážela, protože jim nedovolovala dosáhnout jednostranné vojenské převahy nad Ruskem (a jak jinak se dá zadržet ‚agrese´?).“

„A skutečně: chceš-li znát plány Američanů, podívej se, z čeho obviňují Rusko. Z porušení smlouvy INF a smlouvy o otevřeném nebi – a odstoupili od nich. Ze zasahování do amerických voleb – a zasahují do vnitřních záležitostí jakýchkoli jim nevhodných států bezostyšně a jen ve vlastním zájmu. Z podílu na kybernetických zločinech – a skoro 75 % všech kyberútoků ve světě se řídí z USA,“ podotkl Kosačev.„A tak je tomu všude. Co ještě tam mají?“ řekl v závěru senátor.

V roce 2019 odstoupily USA od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) poté, co obvinily Rusko z jejího porušení. Moskva tato obvinění zamítla a byla ochotna ukázat raketu, která vyvolávala otázky, a toto téma projednat, USA jí však nevyšly vstříc a odstoupily od smlouvy jednostranně. Na Ministerstvu zahraničí RF prohlásili, že Moskva není proti zapojení jiných zemí k projednání s USA otázek strategické stability.

Smlouva INF

SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem.

2. srpna 2019 vypršela platnost smlouvy INF. Začátkem tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva veškerá obvinění odmítá. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy. Rusko opakovaně prohlašovalo, že beze zbytku plní smlouvu INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uváděl, že Moskva má k Washingtonu velmi závažné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany. Podle jeho slov jsou obvinění ze strany USA z porušení smlouvy INF neopodstatněná.

USA již začaly testovat zbraně zakázané INF. Americké vojenské letectvo spolu s Úřadem pro strategické možnosti otestovalo prototyp nejaderné pozemní balistické rakety. Podle jeho slov výroba prototypu připraveného ke startu trvala necelých devět měsíců místo dvou let. Podle údajů blogu bmpd byla raketa odpálena z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Uletěla přes 500 kilometrů a poté spadla do Tichého oceánu.

Odeslat komentář